matematykaszkolna.pl
enter: wyznacz przedziały monotoniczności funkcji: x3-2x2-13x-10 f(x)=----------------------- x+1 proszę o dokładnie objaśnienie...
17 sty 17:02
Mickej: enterku a nie masz tam czasem napisane ze jest to funkcja kwadratowaemotikonka?
17 sty 17:29
enter: napewno nie. jest to f. trzeciego stopnia, a odp ma być taka: f jest roznąca w przedziale (1,5;) a malejąca w przedziale (-,-1)U(-1;1,5) gdyby była kwadratowa to bym wiedziała jakemotikonka swoją drogą, f(x)=(x2-3x+10)(x-5)... tylko nie potrafię wyprowadzić z tego żadnych wnioskówemotikonka
17 sty 18:00
Bogdan: Założenie: x ≠ -1 Rozłóż wielomian w liczniku na czynniki i zauważysz, co można dalej zrobić. Otrzymasz w efekcie tych działań trójmian kwadratowy. Przy określaniu monotoniczności trzeba pamiętać, że x ≠ -1
17 sty 18:09
Mickej: nie wiem skąd ty wytrzasnęłaś taka postać tej funkcjiemotikonka to się da z pochodnej zrobić tylko ze się tylko ze mi nie chce wyjść ale to może dlatego ze dzisiaj mi nic nie wychodziemotikonka
17 sty 18:10
Mickej: po rozłożeniu licznik wygląda tak (x+1)(x+2)(x-5) ale to sie nie pokrywa z odpowiedzia
17 sty 18:13
Bogdan: Ok, teraz skróć licznik z mianownikiem przez (x + 1)
17 sty 18:22
Bogdan: A możesz używać rachunek pochodnych?
17 sty 18:24
Mickej: zawsze można tylko nie zawsze sie je rozumie
17 sty 18:31
Bogdan: Po skróceniu otrzymujesz funkcję: f(x) = (x + 2)(x - 5) dla x ≠ -1 Wykresem tej funkcji jest parabola, dla której odcięta wierzchołka xw = (-2 + 5)/2 = 3/2 i współczynnik a = 1. Funkcja maleje dla x € (-∞, -1) U (-1, 3/2] bo jak pamiętamy, x ≠ -1 Funkcja rośnie dla x € (-3/2, +∞)
17 sty 18:39
enter: Bogdan, dziękujęemotikonka Mickej Tobie teżemotikonka... a co do pochodnych to ich jeszcze nie umiem, więc musiało się to dać zrobić jakoś inaczej... jestem II LOemotikonka
17 sty 20:32
Bogdan: Niestety, teraz w programie nauczania matematyki w szkole średniej nie omawia się pochodnych funkcji
17 sty 20:42
enter: ahaemotikonka w zasadzie prof od fizyki "wspominał" nam o pochodnych w czasie wprowadzania wzorów kinematycznych... bo przez pochodną to wszystko podobno łatwiejsze.
17 sty 21:15