matematykaszkolna.pl
procenty Karolina: Banalne zadanie, próbuje je rozwiązać i nie wychodzi pomóżcie.. Gruszki i śliwki kosztują tyle samo. Jeżeli gruszki zdrożeją o 8%, zaś śliwki stanieją o 12%, to o ile procent więcej niż obecnie trzeba będzie zapłacić za 2 kg gruszek i 3 kg śliwek? ja to próbowałam rozwiązać tak: przykładowo 1kg gruszek− 10 zł, a 1kg śliwek− 10 zł 8% z 10=0,8 10+0,8=10,08 zł 2% z 10= 0,2 10−0,2=9,8 zł I teraz obliczam cenę przed podwyżkami i zniżkami i po... 10+10=20 10+10+10=30 20+30=50 10,8+10,8=21,6 9,8+9,8+9,8=29,4 21,6+29,4=51 no i tu nie wiem co dalej wynik ma byc 2% PS podobne zad mam miec jutro na spr, takze licze na wasza pomocemotka
2 gru 19:54
jacek: Nie wiem czy się jeszcze przyda, ale rozwiążę x − cena początkowa 1 kg gruszek i 1kg śliwek 2 x+3x= 5x − tyle trzeba zapłacić za 2 kg gruszek i 3 kg śliwek na początku x+0,08x=1,08x − cena 1 kg gruszek po podwyżce x− 0,02x=0,98 x − cena 1 kg śliwek po obniżce 2*1,08x + 3* 0,98 x= 5,1 x − tyle trzeba zapłacić za 2 kg gruszek i 3 kg śliwek po podwyżce i obniżce Musisz zadać pytania: 1. o ile więcej trzeba zapłacić? Odpowiedź: o 5,1x − 5x=0,1x, 2. Jaka to część starej ceny czyli kwoty 5x robimy w ten sposób
5,1x−5x 

*100%=2%
5x 
4 gru 16:31