matematykaszkolna.pl
kris: |x2-4x+3|=m. Jak to rozwiazac? prosze o pomoc.wiem ze trzeba narysowac ta pierwsza funkacjie, ale co z tym m ?
15 gru 17:43
xpt: m jest to właśnie wykres funkcji y=|x2-4x+3| czyli jeśli narysujesz tą funkcję to będziesz miał "obliczone" m.
15 gru 17:50
kris: mam polecenie zbadaj liczbe rozwiazan rownania w zaleznosci od parametru m. Jak to zrobic?
15 gru 17:58
xpt: trzeba było tak od razu No to od razu na wstępie można powiedzieć, że dla m<0 nie ma rozwiązań (bo wartość bezwzględna nie może mieć warości ujemnych). Pożniej jak już narysujesz ten wykres, to rysujesz poziomą linię na wykresie i sprawdzasz w ilu miejscach się przecina z wykresem tej funkcji którą narysowałeś. Możliwe ilości przecięć to 0 (jak m < 0 ) 1, 3 lub 5 ( 1 jeśli m przechodzi przez wierzchołek i nie przechodzi przez ramiona funkcji, 3 jeśli m przechodzi przez wierzchołek i przecina ramiona funkcji, 5 u Ciebie nie wystąpi, ale są równania kwadratowe przy których mogłoby się to wydarzyć) 2 (jeśli pozioma prosta przecina tylko ramiona funkcji) 4 ( w przypadku gdy funkcja przyjmuje jakieś wartości poniżej wierzchołka) Nie wiem ile dokładnie będzie przedziałówu Ciebie, ale myślę, e sobei poradzisz. Jeśli nei - to pytaj.
15 gru 18:11
kris: Ale w ktorym miejscu mam namalowac ta prostaemotikonka
15 gru 18:17
xpt: Teoretycznie musisz narysować ich nieskończenie wiele emotikonka W praktyce musisz określić w jakim przedziale ile jest iejsc przecięcia. Najprawdopodobniejsze są przedziały (-∞,0) 0 (0, miejsce w którym jest wierchołek) miejsce w którym jest wierchołek (miejsce w którym jest wierchołek,+∞)
15 gru 18:21
kris: Już rozumiem. Wielkie dzięki za wytłumaczenie emotikonka emotikonka
15 gru 18:25
kris: Jeszcze jedno pytanko. Jesli jakies rownanie nie rowna sie m, tylko m2 to co wtedy?
15 gru 18:39
gaga: Wytłumaczę Ci to okemotikonka narysuj wykres parabola W(2, - 1) bo xw= -b/2a yw= - Δ/4a x1= 3 x2= 1 -- to miejsca zerowe teraz łatwo narysować parabole ,bo ramiona do góry okemotikonka ponieważ masz tę funkcje pod modułem to jej wykres musisz odbić to co pod osią nad oś OX tzn. ten "brzuszek" otrzymasz takie niby W z brzuszkiem miedzy ramionami wiesz jak emotikonka wierzchołek teraz przeniósł sie do pounktu (2.+1) tak emotikonka widzisz juz toemotikonka wyobraź sobie ,że nasza oś OY jest osią m bo w zależności od m masz podać rozwiazania równania teraz ponieważ nie masz wogóle wykresu pod osią czyli automatycznie m <0 odrzucamy teraz wyszukujesz na tej osi m przedziałów w których równoległe do osi OX przecinaja tenwykres OKemotikonka i co widzisz ? ,że dla m= 0 masz dwa wspólne punkty z wykresem tak ? ale jeszcze są dwa wspólne gdzie ? powyżej wierzchołka tak? czyli dla m od 1 do plus niesk. bo nad tym wierzch. a gdzie ma trzy punkty wspólne emotikonka nOemotikonka tak emotikonka tamgdy m mięzdy zerem a jedynką więc już jestesmy w "domu" odp sprzeczne gdy m<0 dwa rozw. gdy m= 0 lub m>1 trzy rozw gdy m ⊂(0,1) napisz mi czy to rozumiesz już OK!
15 gru 18:41
Dj Kichawa : To jest oczywiste ze jesli coś równe m to trzeba z wykresu odczytać liczbę rozwiązań ej dzieci dzieciemotikonka
15 gru 18:43
kris: Tak, to juz bardzo dobrze rozumiem, lecz chodzi mi jeszcze o to co wtedy gdy po drugiej stronie mamy m2 a nie m.
15 gru 18:46
kris: panie Dj Kichawa, nie kazdy musi byc taki madry jak pan. Ja potrzebuje czasami dobrego wytlumaczenia aby cos zrozumiec i mam duza satysfakcje, gdy juz mi sie uda to zrozumiec.
15 gru 18:47
gaga: Nie przejmujsię DJ tak ma emotikonka czasami sam nie daje rady z zad. i wtedy ma nie tęgą mine emotikonka
15 gru 19:02
xpt: kris - jak masz m2 to wtedy pierwiastkjujesz obustronnie równanie i masz pierwiastek =m Jeżeli po lewej stronie nie znajduje się żadna wartość m (tak jak u Ciebie w zadaniu) to mozesz policzyć tylko dla m ≥ 0, ale potem przy odpowiedzi jeśli CI wyjdzie,m że funkcja ma 2 rozwiązania dla m=1 to jako odpowiedź końcową musisz podać, że ma 2 rozwiązania dla m= 1 i dla m=-1
15 gru 19:08
kris: Ok. Dzieki. Juz sobie poradze emotikonka
15 gru 19:10
gaga: Tak właśnie trzeba jak Ci objaśnił xpt. sposób rozumowania ten sam emotikonka dasz radę emotikonka
15 gru 19:11
Dj Kichawa : dla scisłosci nie jestem madry tylko sprytnyemotikonka a do wiedzy to sobie powoli dochodze bo robie teraz juz okolo 50 zadan z matmy dzienieemotikonka Wiem wiem jestem skromny no ale taka naturaemotikonka
15 gru 19:20
gaga: Czyli zgadza się jesteś WIELKIemotikonka i tak trzymaj emotikonkaemotikonka
15 gru 19:22