matematykaszkolna.pl
enter: W(x) jest wielomianem czwartego stopnia, a liczba 3 jest jego czterokrotnym pierwiastkiem. znajdź wielomian w(x) wiedząc że W(1)=80
11 gru 21:04
AW: Oblicz (x-3)4 + b = 80 dla W(1) = 80
11 gru 21:43
gaga: Coś mi tu sie nie podobaemotikonka skoro 3 jest czterokrotnym to W(x)= (x-3)4 i tyle może x=3 miała byc trzykrotnym no tak emotikonka AWemotikonka bo tak jak to zapisałeś to jest źle emotikonka
11 gru 22:08
AW: a wyraz wolny się nie może ulotnić ? emotikonka wtedy nigdy W(1) nie byłoby równe 80? emotikonka
11 gru 22:12
AW: podobnie jest z całkami trzeba pamiętać, że w funkcji pierwotnej jest stała C, której dokładnie nie znamy, chociaż to inna bajka emotikonka
11 gru 22:15
enter: ok, obliczyłam (x-3)4 + b = 80 dla W(1) = 80 i wyszło tak jak powinno, ale czy mogłabyś mi wyjaśnić dlaczego tak jest? skąd taki zapis?
11 gru 22:22
AW: Zastanówmy się czym w ogóle jest pierwiastek jakiejkolwiek funkcjiemotikonka Pierwiastkiem nazywamy punkt w którym przecina się wykresu funkcji z osią ox... to jest tak obrazowo. Tzn. Jeśli mamy funkcję która nazwiemy sobie F(x), która odwzorowywuje zbiór liczb rzeczywistych w zbiór liczb rzeczywistych (dziedziną są l. rzeczywsite, przeciwdziedzina liczby rzeczywiste) to gdy F(x) = 0, to tam przyjmuje funkcja tzw. miejsce zerowe, czyli pierwiastek. Narysuj sobie prosty wykres funkcji y = x; przypatrz się, że jej pierwiastkiem jest liczba 0. Narysuj sobie prosty wykres funkcji y = x- 3; przypatrz się, że jej pierwiastkiem jest liczba 3. Teraz widzisz, że (x-3)4 - jest pierwiastkiem czterokrotnym... Zauwasz, że jak wykonasz działanie (x+1)2 to wyjdzie Ci x2 + 2x + 1, jeżeli podniesiesz (x+1)3 to będziesz mieć x3 i tak dalej (x+1)4 to będziesz mieć x4 i tak dalej tzn. otrzymałaś wielomian stopnia jakiego? czwartego! Ale nie możesz zapomnieć, że wielomian ma tzw. wyraz wolny nazywanym a0 we wzorze (popatrz się na wzór). Mam nadzieję, że jest już jasne emotikonka P.S jestem facetem emotikonka Pozdrawiam
11 gru 22:37
AW: Tak, żeby jeszcze bardziej uzmysłowić sobie czym jest pierwiastek i dlaczego akurat jest to F(x) = 0 to: Narys wykres funkcji y = 1; oraz wykres funkcji y = x; Rozwiązujemy równanie, ale przedtem narysuj sobie te wykresy, aby zobaczyć i mamy x = 1 emotikonka Następnie wykres funkcji y = 0; wykres dowolnej funkcji y = x4 + x2 + 4x + 6 rozwiąż równanie i masz wynik emotikonka W matematyce ważne jest to, aby wszystko sobie wytłumaczyć...
11 gru 22:44
b.: AW: ale dla wielomianu (x-3)4+a liczba 3 nie jest pierwiastkiem 4-krotnym,jeśli a≠0 rozwiązanie: W(x)=a(x-3)4 80= W(1) = a(-2)4 = a*16 a=5 czyli W(x)=5(x-3)4
11 gru 22:47
gaga: Fakt ! pominęłam a przed nawiasem emotikonka
11 gru 23:50
Miki: O to sie własnie sprzeczałam tylko te nieszczęsne a nie wybiłam emotikonkaemotikonka
11 gru 23:55
Miki gaga: Ojjjjj emotikonka
11 gru 23:56
Ja: Ssijcie palke
29 sty 17:21