matematykaszkolna.pl
Mr. Lover Lover: Obliczyć pochodną funkcji f(x) = 1/x * sinx Jak spojrzeć na to zadanie? to jest pochodna złożonej?
11 gru 19:38
Mr. Lover Lover: Obliczyć pochodną funkcji f(x) = 1/√x * sinx Jak spojrzeć na to zadanie? to jest pochodna złożonej?
11 gru 20:04
AW: nie to jest po prostu iloraz sinx/x, zastosuj wzór na pochodną ilorazu.
11 gru 20:15
Mr. Lover Lover: no właśnie i wszystko jasne emotikonka a ja głupi zastanawiałem się jak policzyć pochodną z 1/x. Wciąż brakuje mi tego abstrakcyjnego myślenia...emotikonka
11 gru 20:18
AW: też możesz policzyć pochodną z iloczynu tych dwóch funkcji. 1/x to jest to samo co x-1/2
11 gru 20:25
Mr. Lover Lover: Ok, przekształciłem to do postaci: cosx*x - sinx * 1/2x ---------------------------------- (x)2 a wynik jest: -sinx cosx ------- + --------- 2xx x I nie wiem jak dalej mój wynik przekształcić, żeby otrzymać tenemotikonka
11 gru 20:34
AW: Obliczyłeś pochodną poprawnie, wystarczy teraz rozbić ułamek podziel cosx*√x przez (√x)2
11 gru 20:43
AW: oraz - sinx * 1/2√x przez (√x)2 i dostaniesz wynik.
11 gru 20:44
klaudia:): wiec najpierw rozpisujesz to ze wzoru na iloraz pochodnej i masz takie cos 1/x` * sinx + sinx`+1/x i teraz mas zpodwojna pochodna w przypadku tego pierwszego rozpisujesz to jako najpierw pochodna z wyrazenia 1/x co daje nam =>-1/x i teraz rozkladasz pierwiastek z x w sensie robisz pochodna czyli 1/2x i w reultacie masz 1/x * 1/2x *sinx i teraz druga czesc cosx +1/x
11 gru 21:40
klaudia:): jezeli chcesz jeszcze jakies objasnienia to piszemotikonka moge podac Ci wzorki do tego potz4bne to wszystko robilam z wlasciwych wzorow a zamiana pierwiastka na potege to tylko brudzenie kartki emotikonka
11 gru 21:41
klaudia:): a pochodna przeksztalciles nie pprawnie to nie jest iloraz tylko iloczynemotikonka
11 gru 21:43
klaudia:): sinx`+1/√x tutaj ma byc razy sorki
11 gru 21:43
klaudia:): cosx +1/√x i tu tez razy
11 gru 21:44
AW: każdy iloczyn można przedstawić w postaci ilorazu...
11 gru 21:44
klaudia:): tak ale w tym zadaniu nie ma to najmniejszego sensu mozna sie tylko i wylacznie pomylic
11 gru 21:45
AW: albo nabrać wprawy w rachunkach z pierwiastkami emotikonka co nie oznacza, że zostało przekształcone niepoprawnie emotikonka
11 gru 21:51
klaudia:): no zle sie wyrazilam ..sory ... poprostu bardziej zawile . a wprawy nie musze nabierac lepiej isc na latwizneemotikonka
11 gru 21:57
Mr. Lover Lover: dzięki AW rzeczywiście po takim podzieleniu wychodzi dokładnie ten sam wynik emotikonka
11 gru 22:32