matematykaszkolna.pl
basia: Bardzo bym prosiła o pomoc w rozwiązaniu tego zadanka... Prostokąt o wymiarach 10x40 zgięto wzdłuż przekątnej w taki sposób, że jego dwie połowy utworzyły kąt dwuścienny prosty. Oblicz odległoś miedzy wierzchołkami prostokąta nieleżącymi na krawędzi kąta dwuściennego...
11 gru 16:09
basia: proszę o pomoc!
11 gru 16:54
basia: ktos moze na to zerknac? ja wiem ze ono nie nalezy do najltwiejszych ale przynajmneij jakies naprowadzenie bo z tego co probowalam to robic to jakies kosmiczne liczby wychodza... emotikonka
11 gru 18:12
kajtek: to zadanko jest fajne bo jest troche liczenia... ja je napisze ale prosze aby ktos je jeszcze sprawdzil... to jest tak... jeden bok prostokata ma 10 czyli x, drogi ma 40 czyli 4x. obliczylem przkatna i wyszlo ze przekatna jest rowna 4{16.25} to jest w przyblizeniu 16.12 powstal mi trojkat w ktorym mam dwa boki... x czyli 10 i drogi bok ktory obiczam dzieki podzieleniu 16.12 na 4 poniewaz bok prostokata jest 4 razy wiekszy od drogiego... czyli wyszlo mi 4.03... czyli jak mam dwa boki trojkata to pozostaje obliczyc z twierdzenia pitagorasa nasza odleglosc (wysokosc)...wychodzi ze nasza wysokosc to w przyblizeniu 9.15... popros kogos na forum zeby ci sprawdzil to zadanie jeszcze poniewaz nie jestem pewny..
11 gru 18:53
kajtek: 4{16.25} to znaczy 416.25
11 gru 18:55
basia: jak na moj gust to przekatna jest rowna 1017 a poza tym ta odlegosc musi bys w okolicach 40....złóż sobie kartke i tak popatrz....przynajmniej lepiej wszytsko widac.... przynamniej tak mi sie wydaje....
11 gru 19:01
gaga: Basia emotikonka powiedz mi czy beznadziejnie myślęemotikonka może emotikonka bo obiad na stole stygnie emotikonka ale czy to nie jest odległość równa d/2*2 czyli =534 bo d = 1017 jak możesz utwierdź mnie lub nieemotikonka
11 gru 19:07
gaga: No to obunam sie tak wydaje emotikonkaemotikonka czyli emotikonka? emotikonkaemotikonka
11 gru 19:08
gaga: Ooojjj spacji nie dałam emotikonkaemotikonka
11 gru 19:09
gaga: Jedząc kartka złożona była przede mną i tak wychodzi emotikonkaemotikonka
11 gru 19:11
basia: ta odleglosc napewno nei moze byc rowna tyle bo tamten kat prosty nie przechodzi przez srodek dwoch tych dluzszych bokow....tam trzeba z podobienstwa trojkatow wyjsc....i obliczyc dlugosc nachylenia plaszczyzny pod katem prostym....
11 gru 19:14
gaga: A jak na mój sterany rozum to teraz też to zauważyłamemotikonka: będzie to kąt między połową d i połowa boku b= 10 czy tak emotikonka
11 gru 19:31
gaga: Eee tam emotikonka też chyba nie emotikonkaemotikonka
11 gru 19:35
basia: no u mnie tak nie wychodzi....ogolnie zadanko fjne na rozkmine...
11 gru 19:45
Dj Kichawa : ja czyli kichawa wiem jak to rozwiazać aczkolwiek mecze sie z jakims senspwnym zapisaniem wyniku czekajcie 10 min
11 gru 20:01
gaga: Dawaj Dj emotikonka będziesz WIELKIemotikonkaemotikonka
11 gru 20:03
basia: dokladnie! emotikonka
11 gru 20:07
gaga: Basia emotikonka nurtuje mnie to zademotikonka w jednym ramieniu tego kata będzie zawierać się wysokość poprowadzona z kąta prostego prostokąta czyli podzieli przekątna d na odcinki x i y wiadomo; h2= x*y a co z drugim ramieniem ? ale dobrze myślisz emotikonka trzeba wyjść od podobieństwa trójkątów tylko nie mam dalej pomyslunkuemotikonkaemotikonka może za chwilę emotikonka Jak wymyślisz daj znać emotikonka
11 gru 20:13
Dj Kichawa : 70273/68 co w przyblizeniu daje nam 32,14
11 gru 20:16
Dj Kichawa : tak musi być nie da sie inaczej
11 gru 20:16
gaga: Napisz jak to rozsupłałes emotikonkaemotikonka to przyznam ,ze jesteś WIELKIemotikonkaemotikonka
11 gru 20:18
basia: czyli mi wyszlo ze podzielila na odcinki 16017/17 oraz1017/17.... i potem z podobienstwa wyznacylam odcinek ktory jest rownolegly do wysokosci trojkata prostokatnego i przechodzi przez srodek przeciecia sie przekatnych prostokata.... i wtedy korzystam z tego ze ten kat dwuscienny ma 900 i znowu mam trojkat prostokatny o przyprostokatnych 5 i tyle co mi wyjdzie z tego podobienstwa...... jak dojdziesz do tego to daj mi znac i wtedy dalej pokminimy....
11 gru 20:22
basia: ale widze ze Dj cos ma wiec poczekajmy z tymi moimi obliczeniami....
11 gru 20:24
Dj Kichawa : Zabrałem sobie kartkę mojej drukarce która nie ma tuszu wiec jest jej nie potrzebna zgoiłem ją sobie wzdłuż przekątnej powstały w ten sposób 2 trójkąty prostokątne wyznaczam sobie wysokość wybranego trójkąta w wiadomy sposób następnie gdy ja sobie narysuje podzieli mi ona przekątna na 2 odcinki obliczam sobie ten krótszy odcinek nastepnie z tego miejsca w którym przekątna jest przecięta rysuje sobie bok trójkąta ktory tworzy nasz krótszy odcinek przekątnej jakaś cześc boku =40 i tam prosta bedziecie wiedziec o co mi chodzi chyba no a później to sie juz wszystko na poczatku wyznacza z Talesa no a na końcu z pitagorasa bo odległość tych 2 kątow prostokąta zgiętego to porostu przekątna trójkąta prostokątnego
11 gru 20:30
Dj Kichawa : no i co uznaneemotikonka?
11 gru 20:33
basia: mi tam gdzie mowisz 'jakas czec boku =40 i prosta...' kat prosty po zlozeniu nei wychodzi ale moge sie mylic.....
11 gru 20:37
gaga: Nooooooo ! tak tak, my też do tego doszłyśmyemotikonka ,że Tales z Pitagorasem w parze dadzą rozsupłac to zadanko emotikonkaemotikonka tylko nie ciekawe liczby wychodzą emotikonka ale w matmie tak jestemotikonka a chcielibyśmy wszystko najlepiej w liczbach naturalnych emotikonkaemotikonka Więc dawaj Dj konkretny wynik emotikonka i wtedy emotikonka
11 gru 20:43
gaga: Dobra emotikonka liczcie a ja dalejemotikonka bo inni czekają , i łatwiejsze zad. mają emotikonka to zostawię na późną nockę emotikonkaemotikonka
11 gru 20:46
Dj Kichawa : nie da sie w naturalnych wynik da sie podać w rzeczywistych ale nie w naturalnych a poza tym ja jestem matołkiem i te pierwiastki itd mie zabijaja
11 gru 20:47
basia: ja pomysle nad tym zadaniem jutro bo dzis jeszcze musze nauczyc sie na pk z wosu i matmy....3m cie sie cieplo... emotikonka
11 gru 20:55