matematykaszkolna.pl
geometria Look: Niech ABCD będzie czworościanem foremnym. Niech M, N i P będą odpowiednio środkami krawędzi AD, AC i CB. Jaką figurą będzie przekrój wyznaczony przez przecięcie ABCD i płaszczyzny przechodzącej przez M, N i P?
10 sie 08:34
.: Trójkąt rownoboczny
10 sie 09:36
Look: A jaką figurą bedzie MNPD?
10 sie 09:48
wredulus_pospolitus: rysunek ostrosłupem o podstawie trójkąta równobocznego ... natomiast MNPA będzie czworościanem foremnym
10 sie 09:58
Look: Niech ABCD będzie czworościanem foremnym , którego krawędź wynosi 20. Niech M, N i P będą odpowiednio środkami krawędzi AD, AC i CB. Jakie jest pole przekroju płaskiego wyznaczone przez przecięcie ABCD i płaszczyzny przechodzącej przez M, N i P? a jak rozwiazac to zadanie?
10 sie 10:01
wredulus_pospolitus: rysunek 0. Wiemy już, że MNP będzie trójkątem równobocznym, musimy więc tylko policzyć długość boku tegoż trójkąta. 1. Korzystamy z podobieństwa trójkątów, bądź z Talesa −−−> |NP| = 10 2. Wzór na pole trójkąta równobocznego ... i koniec zadania
10 sie 10:07
Look: w odpowiedzi mam 100
10 sie 10:11
wredulus_pospolitus: Sprawdź dokładnie ... bo odpowiedź w żaden sposób nie pasuje tutaj
10 sie 10:16
Look: Możemy sobie wyobrazić, że czworościan foremny jest „wycięty” z sześcianu o odpowiednich wymiarach. Jeśli przyjmiemy, że mamy sześcian o boku 102 , to każda z krawędzi tego czworościanu ma długość równą przekątnej kwadratu o boku 102 Przekrój jest równoramiennym trójkątem prostokątnym, którego bok jest równy połowie długości przekątnej kwadratu na ścianie sześcianu. Przyjmując, że długość boku kwadratu wynosi 10 obliczamy pole. Wrzuciłem to do czatu gpt i on tak twierdzi to co u góry, ale tego nie rozumiem ​ .
10 sie 10:21
wredulus_pospolitus: rysunek Dlatego nie należy używać czatu GPI korzystając z języka Polskiego. Nie dość, że czworościan foremny pomylił z bardzo szczególnym ostrosłupem o podstawie trójkąta prostokątnego (patrz rysunek) To jeszcze w dodatku przekrój potraktował jako KWADRAT (niebieska linia), a nie jako trójkąt (zielona linia) −−− co i tak byłoby ogólnie błędne ze względu na przyjęcie złej figury geometrycznej już na samym wstępie..
10 sie 10:45
wredulus_pospolitus: rysunek Czat GPT to nie jest rewelacyjna rzecz ... naprawdę −−− nie korzystaj z tego gdy nie masz pojęcia o danej rzeczy i wpisujesz zagadnienie w innym języku niż języku Angielskim. Poprawka −−− policzył pole takiego 'przekroju' co nawet nie jest przekrojem
10 sie 10:50
wredulus_pospolitus: rysunek Tak się wczytuję w czat GPT ... to jeszcze bardziej poronione w jaki sposób skonstruowano ten czworościan foremny ... nikt tak nie konstruuje czworościanu foremnego bo dla ucznia jest to całkowicie nie do wyobrażenia figura (patrz rysunek − niebieska figura). Co nie zmienia faktu, że przekrój (czerwony) traktuje jako trójkąt PROSTOKĄTNY Natomiast sam sześcian ma bok długości 10 ... więc czworościan ma bok długości 102 (a nie 20 )
10 sie 11:07