matematykaszkolna.pl
Dowód Z.K:
 k 
Udowodnij ze dla m≠1, p i q całkowitych ułamek nieskracalny

nie może być
 m 
rozwiążaniem równania x2+px+q=0
16 lip 23:49
wredulus_pospolitus: No dobra ... jako, że jest to dowód to ... masz jakiś pomysł tutaj
17 lip 00:21
Z.K: Nie mam . Probowałem sobie wstawic jakie liczby calkowite np x2+3x−8=0 Δ=9+32=41 pierwiastek delty liczba niewymierma
 k 
pierwiastki niewymierne a ulamek nieskracalny

k∊C m∊C
 m 
zrobiłe jeszcze p i q parzyste x2−4x+6=0 Δ=16+24=40 pierwiaste z delty tez niewymierna Ale tez nie wiem czy bede moł dobrac takie parzyste ze dellta wyjdzie ze jest kwadratem liczby całkowitej
17 lip 00:31
Z.K: Dobra zostawie to bo już zle licze emotka
17 lip 00:33
Z.K: Dobranoc emotka
17 lip 00:35
wredulus_pospolitus: Ogólnie w dowodzie typu "udowodnij, że coś jest nieprawdą" standardowym podejściem jest: "A ja zrobię na opak ... załóżmy, że to jednak jest prawdą" "Skoro to jest prawdą, to to musi być prawdą ... no i to musi być prawdą ... a więc to musi być prawda ... ale chwila ... przecież to nie może być prawdą ... jak może 7 dzielić bez reszty 2" "Skoro 7 nie dzieli 2 bez reszty, to wcześniejsza rzecz także nie jest prawdą, w takim razie jeszcze wcześniejsza nie jest prawdą ... itd." Jednym słowem −−− robimy dowód niewprost, czyli zakładamy prawdziwość tezy (np. wszystkie liczby pierwsze są nieparzyste) dokonujemy równoważnych przekształceń / przejść i dochodzimy do sprzeczności −−− co dowodzi że początkowa teza jest nieprawdziwa.
17 lip 00:39