matematykaszkolna.pl
Równanie kwadratowe Z.K: Samo rozwiązanie równania kwadratowego (zupełnego czy niezupełnego) nie jest trudne Natomiast pytanie moje jest takie Jakie warunki musza spełniać współczynniki a b c równania ax2+bx+c=0 aby pierwiastki tego równania były a) liczbami przeciwnymi b) liczbami całkowitymi c) liczbami naturalnymi ? dziękuje za odpowiedz
16 lip 10:53
wredulus_pospolitus: a) liczby przeciwne, czyli x1 < 0 ; x2 > 0 warunki: 1. Δ > 0 −−−> b2 − 4ac > 0 2. c < 0 b) liczbami całkowitymi 1. Δ > 0
 c 
2. |

| jest naturalną liczbą złożoną (nie jest liczbą pierwszą)
 a 
 b 
3.

jest liczbą całkowitą
 a 
to niestety jest za mało aby sobie zapewnić całkowitość rozwiązań (ale są to warunki KONIECZNE), spójrz na przykład: x2 + 4x − 4 = (x + (2 + 22))(x + (2 − 22)) I nie zrobisz prostego warunku innego jak x1 jest liczbą całkowitą. A jak się będzie chciał mocno bawić w jakiś warunek, to będzie on bardziej skomplikowany niż:
Δ 

jest liczbą całkowitą (co w połączeniu z (3) oznacza to samo co x1 to liczba
a 
całkowita).
16 lip 11:37
wredulus_pospolitus: powrót do (a) przeciwne to x1 + x2 = 0 −−−> b = 0 ; c < 0
16 lip 11:38
Z.K: Dzień dobry Do a) złe spojrzałem na przykład Jest tak Dla jakiej wartości parametru a pierwiastki trójmianu sa liczbami przeciwnymi y=5x2+7(a−6)x−3 musi byc 7(a−6)=0 7a−42=0 a=6 Do b) jest takie polecenie Pierwiastki trójmianu y=3x2+bx+15 sa liczbami całkowitymi Oblicz b Do c) takie polecenie Pierwiastki trójmianu y=4x2−8x+c sa liczbami naturalnymi . Oblicz c
16 lip 13:47
wredulus_pospolitus: (b) będziesz miał pierwiastki całkowite z puli:
 15 
dzielniki liczby (ze znakiem + lub − ):

= 5
 3 
więc masz możliwe pierwiastki: ±1 , ±5 i tyle więc są dwie opcje 3x2 + bx + 15 = 3(x+1)(x+5) −−−> b = 3x2 + bx + 15 = 3(x−1)(x−5) −−−> b =
16 lip 14:42
wredulus_pospolitus: (c) nie wiem czy przyjmujecie, że 0 jest liczbą naturalną czy nie.
 b 
x1 + x2 = −

= 2
 a 
skoro mają być to naturalne ... to jedyną opcją jest x1 = x2 = 1 jeżeli 0 jest liczbą naturalną to mamy jeszcze x1 = 0 ; x2 = 2
16 lip 14:45
wredulus_pospolitus: Jak widzisz −−− jest zasadnicza różnica pomiędzy podaniem ogólnej (i prawdziwej) zasady dla dowolnego wielomianu, a spojrzeniem na konkretny przykład.
16 lip 14:46
Z.K: Dzięki wredulus za pomoc b) zacząłem robić z Viete'a ale pożniej utknąlem
16 lip 14:50
wredulus_pospolitus: fakt z (b) warto zapamiętać ... przydaje się przy zadaniach typu: "rozłóż wielomian na czynniki pierwsze" a wielomian masz np. 4 stopnia. Po prostu wtedy zaczynasz od szukania wartości całkowitych, a ten fakt mocno Ci ułatwia ich poszukiwanie. Później 'Heronem' jedziesz i lecisz dalej.
16 lip 14:56