matematykaszkolna.pl
Wykresy i granice Z.K: rysunek Na rysunku jest wykres funkcji
 4 
y=|2+

|
 x−2 
Jak zachowuje sie nasza funkcja przy x dążącym do 2 ? Przy x dążącym do 2 z prawej strony i przy x dążącym do 2 z lewej strony dąży ona do + Natomiast gdy x dąży do [0,−) to wartości tej funkcji dążą do (−) czy do 2 ? Chyba do 2 . Teraz także pytanie . jak zachowuje sie funkcja gdy x dązy [0,) Widac ze dla x∊[0,2) dązy do (+) a dla (2,) dąży do 2 Więc jak mam zapisac jak zachowuje sie funkcja dla x dążącym do (+)? Granice odczytujemy z wykresów na razie dziękuje za odpowiedz .
12 lip 11:51
chichi: takie brednie wypisujesz, że szok... jak x może dążyć do zbioru funkcja ma nieskończenie wiele granic punktowych zarówno dla x zbiegającego do 2 granica istnieje i jest niewlasciwa, wynosi +. limx→f(x) = 2, a jak bys mial zapisac?
12 lip 12:00
Z.K: OKemotka Do wytłumaczenia dla ucznia klasy 2 który zaczyna dopiero funkcje wymierne i ich wykresy Natomiast np [0 2) nie potraktowałem z klasy 1 jako zbiór tylko przedział
12 lip 12:33
wredulus_pospolitus: zastanwiamy się 'do czego dąży' funkcja w kontekście: 1. +/− (czyli co się dzieje z wykresem funkcji poza kartką) 2. w punktach nieciągłości funkcji / wypadających z dziedziny (u nas jest to x = 2) Nie mówimy, że funkcja na przedziale [a,+) dąży do wartości b ... tylko że dla x dążącego do + funkcja dąży do b.
12 lip 12:38
wredulus_pospolitus: tak więc mamy pytanie: limx−> − f(x) = limx−> 2 f(x) = limx−> 2+ f(x) = limx−> + f(x) = Możemy rozmawiać funkcji rozpatrując jej przedział w kontekście jej (np.) monotoniczności. I de facto Ty to robiłeś bo sobie podzieliłeś na przedziały gdzie funkcja jest monotoniczna. I jeszcze taka uwaga −−−> [0 ; −) <−−−− absolutnie nie zapisujemy w ten sposób przedziałów Winno być (− ; 0]
12 lip 12:41
chichi: "Natomiast np [0 2) nie potraktowałem z klasy 1 jako zbiór tylko przedział" no widzisz, pojęcie zbioru miałeś w 1 klasie, a go wciąż nie rozumiesz, dlaczego więc jesteś tak daleko skoro z tyłu takie braki? o drugiej uwadze co do zapisu wspomniał wredny emotka [0,2) = {x∊ℝ : 0 ≤ x < 2}
12 lip 12:49
Z.K: wredulus popatrzyłem tak i zapisałem emotka
12 lip 14:31