matematykaszkolna.pl
Wymierne Z.K: Dzień dobry. Mam takie ćwiczenie w podręczniku . Funkcja f(x) spełnia (dla każdego x) równość f(|x|)=|f(x)|. Czy tak jest dla każdej funkcji? Opisz geometryczny sens tej równośći . Znajdz jeszcze parę funkcji spełniających ją . Ogólnie jestem w tym momencie na funkcjach wymiernych i poprzednie ćwiczenie było takie Narysuj wykresy funkcji
 1 
a) y=−

 x 
 1 
b) y=

 |x| 
 1 
c) y=−

 |x| 
Która z narysowanych krzywych jest hiperbolą ?
 1 
Hiperbolą jest tylko krzywa y=−

 x 
11 lip 18:43
wredulus_pospolitus: 1. zauważmy, że f(|x|) = f(x) możemy także rozumieć jako f(−x) = f(x) co jest warunkiem parzystości funkcji. 2. warunek, że f(|x|) = |f(x)| oznacza, że f(x) ≥ 0 dla dowolnego x∊Df
11 lip 20:10
Z.K: Dzięki. Czytam dalej emotka
11 lip 20:24
Mila: rysunek Przykład dla f(|x|)=|f(x)|. 1) f(x)=cos(x)
11 lip 21:38
Mila: rysunek 2) f(|x|)=cos(|x|)=cos(−x)
11 lip 21:42
Mila: rysunek 1) cos(|x|)≠|cos(x)| 2) g(x)= x2+1 g(|x|)=|g(x)|
11 lip 21:51
Z.K: Dziękuje Milu i pozdrawiam emotka Jest to ćwiczenie nr 15 z Anusiaka (klasa 2) z funkcji wymiernej . Natomiast po ćwiczeniu nr 18 (u mnie strona 78) jest tam napisane tak Przypominamy ze wykres funkcji y=f(x−r)+s(y−s=f(x−r)) jest wynikiem przesunięcia wykresu y=f(x) o wektor [r,s] Wiem jak przesuwać wykres o wektor ale nie bardzo rozumiem ten czerwony zapis Czy możesz to mi wytłumaczyć w miare możliwości .Dziękuje
11 lip 21:57
Mila: Dobry wieczór. Jutro spojrzę. Upał na mnie źle działa. Jak Ty znosisz takie temperatury? emotka
11 lip 23:53
Z.K: Milu emotka Poczekam. Staram sie nie wychodzić dużo w ten upał.
11 lip 23:57
wredulus_pospolitus: Miluś ... f(x) = cosx to słaby przykład gdyż: niech x = π nie spełnia warunku f(|π|) = |cosπ| emotka
12 lip 01:52
Mila: Witam miło emotka Właśnie to napisałam 21: 51. To był przykład funkcji parzystej.
12 lip 16:27
wredulus_pospolitus: ale już f(x) = cosx + 1 bym pasował emotka
12 lip 17:26
Mila: rysunek emotka Wszystko zgodnie z tym co napisałeś 20:10
12 lip 17:51