matematykaszkolna.pl
zmienna losowa aljarah: W trójkącie o wierzchołkach w punktach (0,0), (1,0) oraz (0,2) wybieramy losowo jeden punkt. Zmienna losowa X jest równa odległości tego punktu od osi OX. Obliczyć P(X<1). Wyznaczyć i naszkicować dystrybuantę i funkcję gęstości zmiennej losowej X Pytanie czy dobrze wyznaczyłem dystrybuantę {0 dla y<0 F(y)={y−y24 dla 0≤y≤2 {0 dla y≥2
4 lip 20:52
wredulus_pospolitus: Ale czym dla Ciebie jest zmienna losowa 'y'
4 lip 21:28
wredulus_pospolitus: i jak dystrybuanta może być równa 0 dla y ≥ 2? To nie gęstość
4 lip 21:29
aljarah: ale przecież chyba nie napisałem, że y to nie zmienna losowa... odnośnie drugiego błędu − powinno być 1 dla y≥2? jeżeli tak, to dlaczego, skoro dla y>2 "wychodzimy" poza trójkąt?
4 lip 21:34
wredulus_pospolitus:
 0 dla x<0  
f(x) = 1 − x/2 dla x∊[0;2]
  0 dla x>2 
więc
 0 dla x<0  
F(x) = x − x2/4 dla x∊[0;2)
  1 dla x≥2 
4 lip 21:36
wredulus_pospolitus: Ponieważ dystrybuanta to nić innego jak wartość P(X ≤ x) skoro x (czy tam u ciebie y) jest większy niż 2 ... to ZAWSZE zajdzie ... innymi słowy P(X ≤ 3) = 1 i dla każdego x (czy tam y) większego od 2. czyż nie
4 lip 21:37
wredulus_pospolitus: tfu ... 2 − 2x <−−− tak powinno być w gęstości więc w dystrybuancie masz 2x − x2
4 lip 21:39
wredulus_pospolitus: wpis z 21:39 jest bez sensu ... zapomnijmy o nim emotka
4 lip 21:41
aljarah: no właśnie mnie trochę to zaskoczyło emotka
4 lip 21:42
aljarah: anyway, muszę to jeszcze przeanalizować nie do końca też jeszcze rozumiem czemu w funkcji gęstości było x∊[0;2] a w dystrybuancie się zrobiło x∊[0;2) i czy lepiej jest najpierw liczyć gęstość i dopiero dystrybuantę?
4 lip 21:45
wredulus_pospolitus: Co do domknięcia gęstości −−− w tym przypadku jest to bez różnicy. Co do domknięcia dystrybuanty −−− definicja dystrybuanty narzuca Ci która strona ma być domykana w momencie klamerki Czy lepiej najpierw gęstość ... ogólnie tak ... ponieważ później liczysz całkę i masz dystrybuantę. Czy zawsze wyznaczam gęstość ... nie ... ale jeżeli i tak mam ją wyznaczyć, to zaczynam od niej zwłaszcza, że przeważnie jest łatwiejsza do wyznaczenia niż dystrybuanta.
4 lip 22:03
wredulus_pospolitus: Co prawda w tym konkretnym przypadku domykanie dystrybuanty nie ma znaczenia dla zgodności −−− ponieważ dystrybuanta będzie ciągła, ale lepiej zrobić sobie nawyk (zwłaszcza że to pozwoli uniknąć niepotrzebnej rozmowy ze sprawdzającym, który potraktuje to jako Twoja nieznajomość teorii)
4 lip 22:07
aljarah: dobra, powiedzmy, że coś tam więcej rozumiem, ale nadal nie wszystkoemotka dzisiaj już to zostawiam bo w nie mam siły, ale jutro się pewnie jeszcze odezwę dzięki emotka
4 lip 22:36
aljarah: rysunekwydaje mi się, że większość już rozumiem , ale zapytam jeszcze czy wykresy dobrze zrobiłem (trochę nieudolne będą, ale dosyć ograniczone jest to narzędzie do wykresów) wykres dystrybuanty
5 lip 17:08
aljarah: rysuneki gęstości
5 lip 17:09
.: Oba wykresy są w porządku. Z dystrybuanta ważna aby 'szybko' rosła przy x=0 a 'powoli' przy x=2 i to właśnie widać. W aptekę nikt się bawić nie bedzie
5 lip 17:56
aljarah: ok, dzięki emotka
5 lip 19:10
chichi: z jakiego podręcznika korzystałeś zanim trafiłeś na to forum? bo bawią mnie "fakty" przedstawiane przez @wredulus, które próbujesz zrozumieć, bo to są puste odpowiedzi emotka
5 lip 23:11
aljarah: jeżeli pytasz o podręcznik z którego się "uczę", to jest dosyć stary podręcznik "Metody probabilistyczne w ujęciu praktycznym " https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4847958/metody-probabilistyczne-w-ujeciu-praktycznym
6 lip 13:11
aljarah: samo zadanie natomiast nie wiem skąd pochodzi, po prostu trafiłem na nie i chciałem rozwiązać
6 lip 13:13