matematykaszkolna.pl
statystyka matematyczna Yeti:
 1 
Muszę policzyć Var(

∑Xk3) od k=1 do n.
 n 
We wskazówce mam podane E(X3) = 1/θ oraz E(X6) = 2/θ2
17 cze 18:12
chichi: zakładam, że zmienne losowe są niezależne i indeksowanie takie jak napisałeś
 1 1 1 
Var(

∑Xk3) =

Var(∑Xk3) =

∑Var(Xk3) = (*)
 n n2 n2 
 2 1 1 
Var(X3) = E[(X3)2] − [E(X3)]2 = E[X6] − [E(X3)]2 =


=

 θ2 θ2 θ2 
 1 1 1 1n 1 
(*) =

∑Var(Xk3) =


=


=

. emotka
 n2 n2 θ2 n2θ2 2 
18 cze 16:27
Yeti: Okej, są niezależne. A jak policzyć teraz ilość informacji Fishera?
18 cze 18:34
chichi: a chodzisz ty na wykład w ogóle? wstawiasz jakieś wybrakowane polecenia i Bóg wie co trzeba zrobić... żeby policzyć ilość informacji Fishera to trzeba mieć funkcję prawdopodobieństwa, albo funkcję gęstości, z czego mam Ci to policzyć Wstaw całe polecenie...
18 cze 18:49
Yeti: Sory zapomniałem do pisać polecenie Wrzuce zdjecie https://ibb.co/wrVDPV1
18 cze 19:28
chichi: a ty wiesz jaki musi być estymator żeby w ogóle dyskutować nt. jego efektywności w sensie Cramera−Ráo? bo nie każdy estymator można poddawać takim dywagacjom emotka
18 cze 19:47
Yeti: Proszę czy pokażesz jak zrobić to zadanie, muszę to umieć na zaliczenie poprawkowke
20 cze 15:02
chichi: sprawdź pierw czy estymator jest nieobciążony tzn. czy jego wartość oczekiwana jest równa temu co my w ogóle estymujemy. Ilość informacji Fishera z n−elementowej próby będzie rzecz jasna będzie równa In(θ) = nI(θ), bo przecież to są niezależne zmienne losowe o jednakowym rozkładzie, więc ilość informacji Fishera w każdej pojedynczej próbie jest jednakowa emotka
20 cze 17:18
Yeti: Byłem na wyjeździe, ale wracam do tego zadania. Wyszło mi że jest nieobciążony. Spróbuję policzyć tę ilość informacji fishera i dam znać. Ale mam jeszcze inne zadania, wrzucić je tu czy w nowym wątku?
24 cze 14:13