matematykaszkolna.pl
wspl. giniego szakal: rysunekoblicz wspolczynnik giniego dla krzywej lorentza L(x) = x3 myslalem ze wystarczy policzyc calke odejmujac funkcje y= x od y =x3 w przedziale [0;1] 1 ∫ x−x3 dx = 1/4 0 ale na lekcji bylo takie cos 1 1 − 2 ∫ x3 dx = 1/2 0 i nie wiem w czym rzecz bo rozumiem to tak ze nalezy obliczyc powierzchnie roznicy miedzy stanem idealnym przekatna kwadratu a krzywa podana jako funkcja ktora obrazuje nierownosc w redystrybucji majatku w narodzie.
29 mar 18:35
Min. Edukacji: zapytaj chat ftp albo...sam poczytaj w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3%C5%82czynnik_Giniego
29 mar 19:34
szakal: ale gdzie ty bardzo pomocny człowieku masz informacje w tej wikipedii o wzorze na obliczanie tego wspolczynnika za pomoca całek pól powierzchni? Chat gpt nie radzi sobie z uzasadnieniem pochodzenia wzoru
29 mar 19:48
szakal: czy ktos moze widzi sklad sie to bierze?
29 mar 21:45
getin: rysunek Tak, obliczasz powierzchnię różnicy między przekątną kwadratu a podaną krzywą i na koniec mnożysz otrzymany wynik przez 2 ∫01 x−x3 dx = 1/4 2* 1/4 = 1/2 czyli szukany współczynnik to 1/2 Bo współczynnik Giniego jest równy polu tego zielonego listka, a to pole jest podwojeniem tego pola które obliczyłeś z całki ∫01 x−x3 dx A na lekcji pole listka otrzymano odejmując od pola całego kwadratu pola tych dwóch obszarów które są na zewnątrz listka. Można tak, można tak − obie wersje obliczeń są poprawne
29 mar 22:24
szakal: a wlasciwie po co robi sie to z obu stron?
29 mar 22:32
getin: Pewnie dlatego żeby nie robić dzielenia przez 1/2 czyli przez pole połówki kwadratu
29 mar 22:53
Min. Edukacji: @szakal 19:48 Jak masz obliczyc pole to musisz zastosować calki drogi szakalu, rusz trochę glową😉
30 mar 08:49
Szakal : No ale co to za odkrywcze wiadomosci. Przecież pisałem o tym w poście pokazując problem. Nie wiedziałem tylko że liczą jej też odbicie i dodają
30 mar 09:53
.: no to juz teraz wiesz, do roboty
30 mar 13:30