matematykaszkolna.pl
zad bombombmo: Wyznaczyć wartość oczekiwaną i wariancję zmiennej losowej 𝑈 = 3𝑋 − 2𝑌 − 1, jeżeli zmienne X, Y są niezależne oraz 𝐸(𝑋) = −3; 𝐸(𝑌) = 4; 𝐷2(𝑋) = 0,5; 𝐷2(𝑌) = 2
26 mar 20:11
wredulus_pospolitus: skoro X,Y niezależne to: Var(3X − 2Y − 1) = Var(3X) − Var(2Y) − Var(1) = 9Var(X) − 4Var(Y) − 0 = ... E(3X − 2Y − 1) = E(3X) − E(2Y) − E(1) = 3E(X) − 2E(Y) − 1 = ...
26 mar 20:37
wredulus_pospolitus: uuu ... w wariancji chyba '+' były emotka ... chyba na pewno nawet
26 mar 20:39
bombombmo: nie bardzo wiem w czym rzecz w tym zadaniu wariancja to E(x2) − E2(x) nie bardzo wiem jak to jest policzone i czemu Var(3x) (wariancja?) to 9Var(x)
26 mar 21:17
wredulus_pospolitus: Własności się kłaniają ... zajrzyj do notatek z wykładów Tutaj masz policzyć wariancję z sumy/różnicy DWÓCH zmiennych ... stąd to 'odrobinkę' inaczej wygląda.
26 mar 21:20
bombombmo: i pod Var(x) mam podstawic 𝐷(𝑋) = 0,5 ? a pod var(y) podstawic 2? I dlaczego raz roznica raz suma? Od czego to zalezy
26 mar 21:30
wredulus_pospolitus: Widzę, że jesteś typowym "zagubionym studentem", który nie ma pojęcia co się dzieje na wykładach (o ile chodzisz na wykłady).
26 mar 21:37
wredulus_pospolitus: Zanim przejdziemy do Wariancji ... pytanie czy rozumiesz i wiesz skąd tak rozpisana wartość średnia
26 mar 21:38
bombombmo: ni mom pojecia
26 mar 21:54
wredulus_pospolitus: zrobię tylko dla rozkładu dyskretnego ... nie chce mi się robić obu wersji z definicji E(X) = ∑i xipi tak TAK W takim razie: E(X ± Y) = ∑i (xi ± yi)*pi = ∑i xipi ± ∑i yipi = E(X) ± E(Y) pierwsza własność ... rozumiemy skąd E(a*X) = ∑i a*xipi = a * ∑i xipi = a * E(X) ; gdzie 'a' to jakaś stała druga własność ... rozumiemy skąd E(a) = ∑a*pi = a * ∑i pi = a*1 = a trzecia własność ... rozumiemy skąd Przeczytaj ... przemyśl ... i zrozumiałe są dla Ciebie te przekształcenia
26 mar 22:01
bombombmo: tak szefie rozumiem tylko nie wiem czemu w wariancji ma sie dodawac jesli jest podstawowy wzor 𝑈 = 3𝑋 − 2𝑌 − 1 to nie powinno byc w obu odejmowania
26 mar 22:07
wredulus_pospolitus: okey ... to skoro moment zwykły jest opanowany ... to możemy przejść do momentu centralnego, a konkretniej do wariancji której się już doczekać nie możesz 1. Var(a*X) = E( (aX)2) − (E(aX))2 = ∑i (axi)2pi − ( aE(X))2 = = a2 ∑ xi2pi − a2(E(X))2 = a2E(X2) − a2(E(X))2 = a2[ E(X2) − (E(X))2 ] = a2*Var(X) czy to jest dla Ciebie jasne i oczywiste Jeżeli tak ... to teraz wiesz skąd z Var(3X) mamy 9Var(X)
26 mar 22:13
bombombmo: no tak rozumiem te wygibasy
26 mar 22:20
wredulus_pospolitus: 2. Var(X ± Y) = E( (X ± Y)2) − (E(X±Y))2 = E(X2 ±2XY + Y2) − (E(X) ± E(Y))2 = = E(X2) ±2E(XY) +E(Y2) − [(E(X))2 ± 2E(X)E(Y) + (E(Y))2] = = E(X2) − (E(X))2 + E(Y2) − (E(Y))2 ± 2[ E(XY) − E(X)E(Y)] = Var(X) + Var(Y) ±2cov(X,Y) = (*) gdy X,Y są niezależne to cov(X,Y) = 0 ... stąd: (*) = Var(X) + Var(Y) <−−−− teraz wiesz dlaczego tutaj 'plusik' zawsze będzie
26 mar 22:21
bombombmo: ale skad te plusy tam w wariancji emotka
26 mar 22:22
bombombmo: a wyslalem wiadomosc przed odswiezeniem strony
26 mar 22:23
wredulus_pospolitus: I jedyną jeszcze własność jaką muszę Ci 'wykazać' to to, że: Var(a) = E(a2) − (E(a))2 = a2 − (a)2 = 0 I już masz trzy właśności wariancji, które w tym zadaniu należy wykorzystać. A te własności zapewne miałeś na wykładzie ... tylko z jakiegoś powodu nie masz notatek albo nie wiesz gdzie tego szukać.
26 mar 22:24
wredulus_pospolitus: A gdybyś się zastanowił czym tak naprawdę jest średnia wartość oraz wariancja ... to zapewne potrafiłbyś sobie 'na chłopski rozum' odpowiedzieć dlaczego w wariancji będzie suma wariancji.
26 mar 22:27
bombombmo: no wariancja to mowi jak bardzo skoncentrowane od sredniej sa wartosci wiec nie wiem w jaki sposob ma to decydlwac czy bede dodawal czy odejmowal jakies czastki
26 mar 22:35
wredulus_pospolitus: To już Tobie zostawię do zastanowienia się 'do poduszki' bądź na 'posiedzenie na tronie' emotka
26 mar 22:40
wredulus_pospolitus: kluczem tak naprawdę jest zrozumienie, że Var(−X) = Var(X) (ale dlaczego )
26 mar 22:40