matematykaszkolna.pl
prawdopodobieństwo krokodyl: Pięćdziesięciu polityków zasiada do obrad przy okrągłym stole. Zakładamy ze uczestnicy negocjacji losują numerowane krzesła. Jakie jest prawdopodobienstwo tego ze prezes i dwóch wiceprezesów jednego z ugrupowań politycznych usiądą obok siebie ? może ktoś rozrysować tą sytuację?
18 mar 11:52
wredulus_pospolitus: rysunek Zakładam, że stół ma 50 miejsc. mają zasiąść obok siebie (nie jest podane w jakiej kolejności). Więc: prezes wybiera numer 50 możliwości wice nr 1 wybiera jeden z dwóch numerów obok prezesa − 2 możliwości wice nr 2 wybiera jeden z dwóch numerów obok kolegów − 2 możliwości + prezes wybiera numer 50 możliwości wice nr 1 wybiera jeden z dwóch numerów 'o jeden dalej' od prezesa − 2 możliwości wice nr 2 wybiera miejsce pomiędzy nimi − 1 możliwość
 50*2*2 + 50*2*1 
P(A) =

 50*49*48 
18 mar 12:17
kerajs: Prezes wykorzystał swoje układy i wraz z wiceprezesami losują miejsca jako pierwsi. Prezes losuje i siada na wylosowanym miejscu. Lepszy wice losuje jako drugi i: a) na miejsce obok prezesa ma szanse 2/49, a wtedy gorszy wice na odpowiednie miejsce ma 2/48 szansy b) na miejsce odległe o dwa od prezesa ma szanse 2/49, a wtedy gorszy wice na odpowiednie miejsce ma 1/48 szansy
 22 21 6 
P=


+


=

 4948 4948 48*49 
18 mar 12:28
krokodyl:
 3!*47!*50 
w odpowiedziach mam

 50! 
a w drugim zadaniu sześcioosobowa grupa dzieci o wyrównanych umiejętnościach pływackich bierze udział w wyścigu na 50m Można założyć że kolejność na mecie jest zupełnie przypadkowa zależna od chwilowej dyspozycji uczestników Jakie jest prawdopodobieństwo że Jaś i Małgosia ukończą wyścig zajmując dwie kolejne lokaty(nie zostaną przez nikogo przedzieleni)
 2!*4!*5 
odp

i mam pytanie skoro to są analogiczne zadania to dlaczego w pierwszym jest
 6! 
razy 50 w liczniku i 50! w mianowniku a nie *49
18 mar 12:47
wredulus_pospolitus: Krokodyl −−− te trzy wyniki są sobie równe
18 mar 12:51
krokodyl: wiem ale najłatwiej mi tym sposobem z książki bo to drugie zadanie zrobiłam tylko prościej było to rozrysować a tutaj w pierwszym mam problem i nie rozumiem tej części z 12:47
18 mar 12:55
wredulus_pospolitus: różnica jest taka pomiędzy tymi zadaniami ... że w pierwszym mamy okrągły stół. I 3 miejsca zajmowane przez jednopartyjnych możemy rozważać w ten sposób (i tak zrobił autor zadania). Losujemy miejsce i dwa na prawo od niego −−− te trzy miejsca będą zajmowane przez nich na 3! sposobów (permutacja 3 osób). Jako, że stół jest okrągły to ów 3 miejsca można wybrać na 50 sposobów (bo od {1,2,3} do {50,1,2}) W drugim zadaniu masz 'początek' (pierwszy) i 'koniec' (ostatni) w wyścigu. związku z tym nie ma możliwości aby zajęcie 6 i 1 miejsca było takim, że Jaś i Małgosia zajęli dwie kolejne lokaty. Takich układów mamy 5 ({1,2} , {2,3} ,...,{5,6}) stąd '5' w liczniku.
18 mar 12:56
krokodyl: dzięki już rozumiem a mam jeszcze jedno zadanie Obliczyć prawdopodobieństwo tego że trzy losowo wybrane wierzchołki sześcianu tworzą trójkąt równoboczny odp |A|=8 omega=(8) (3)
18 mar 13:04
wredulus_pospolitus: ogólnie wzór można zapisać:
 n*(n−k)!*k! n 
P(A) =

=

przy okrągłym stole
 n! 
nawias
n
nawias
nawias
k
nawias
 
 
 
 (n−k+1)*(n−k)!*k! n−k+1 
P(B) =

=

przy ławce, kolejce, jakiejkolwiek
 n! 
nawias
n
nawias
nawias
k
nawias
 
 
 
linii/sznurku rzeczy/ludzi gdzie: n −−− ogólna liczba rzeczy i miejsc k −−− liczba rzeczy lub ludzi, które mają być 'obok siebie'
18 mar 13:05
wredulus_pospolitus:
 
nawias
8
nawias
nawias
3
nawias
 
rozumiem, że |Ω| =
tak Jeżeli tak, to tak emotka
  
18 mar 13:08
krokodyl: Ale dlaczego |A|=8 jak wybieramy trzy wierzchołki a nie osiem?
18 mar 13:12
wredulus_pospolitus: bo tylko 8 trójkątów równobocznych można utworzyć emotka
18 mar 13:23
krokodyl: już rozumiem dzięki emotka
18 mar 13:23