matematykaszkolna.pl
Ilość kombinacji na szachownicy Kobra: Na ile sposobów można umieścić wszystkie 32 bierki na szachownicy?
12 mar 00:40
wredulus_pospolitus: emmm a jak niby mamy rozmieszczać BIERKI na szachownicy Czy Ty w ogóle wiesz co to są bierki
12 mar 00:53
wredulus_pospolitus: w sensie −−− czy są jakieś restrykcje co do tego gdzie jaka figura może się znajdować, czy każda zajmuje tylko jeno pole.
12 mar 00:55
wredulus_pospolitus: Jeżeli przyjmujemy, że mówimy o klasycznych bierkach szachowych. Jeżeli przyjmiemy że każda bierka może zająć każde miejsce i olewamy jakiekolwiek zasady. Każda bierka zajmuje dokładnie jedno miejsce i tylko jedna bierka zajmuje jedno miejsce, to:
 1 
nawias
64
nawias
nawias
32
nawias
 32! 
1.

*
*

 2  2*(8!*2!*2!*2!) 
12 mar 01:01
Kobra: https://www.chess.com/pl/terms/bierki-szachowe odpowiedź na Twoje pierwsze pytanie i dzięki za twoją odpowiedź.
12 mar 01:21
kerajs: Czym jest '' 1. '' ?
 1 
Dlaczego tam masz ''

* ... '' ?
 2 
12 mar 07:48
wredulus_pospolitus: 1. −−− bo zapewne chciałem to rozbijać na punkty z opisem 'co jest co', ale pisząc zrezygnowałem z tego a co do 1/2 −−− będzie lub nie będzie w zależności od tego czy przyjmujemy, że szachownica nie ma (a tak ja przyjąłem) numeracji na rancie lub ją ma. Gdyż, jeżeli numeracja nie występuje, to możemy ją obrócić o 180o uzyskując dokładnie taki sam układ pól.
12 mar 09:59
kerajs: Przypuszczam , że odpowiedź książkowa nie będzie zawierała 1/2. Skoro autor użył określenia '' bierki'' to i szachownica ma numerowane pola. Ktoś inny uwzględniłby obroty o 90o zapominając, że tam pola szachownicy zmienią barwę.
12 mar 14:08
wredulus_pospolitus: Kerajs −−− niby dlaczego? TURNIEJOWE szachownice często są bez numeracji. A jak ktoś inny był uwzględnił obrót o 90o i zapomniał o zmianie 'barwy' to by już popełnił błąd. Ja nie mam zamiaru się kłócić co do wyniku −−− zapewne będzie bez 1/2 bo najprawdopodobniej tworzący zadanie nawet nie pomyślał nad tym że nieprecyzyjnie skonstruował treść zadania. Jednak z mojej perspektywy − mój wynik jest 'do obrony' gdyby sprawdzający bezmyślnie patrzył na klucz/rozwiązanie.
12 mar 15:01