matematykaszkolna.pl
implikacja sunia: wyznacz alternatywe za pomoca implikacji za pomoca tabelki tylko nie rozumiem jak mam wnioskowac to z implikacji p q p∨q p⇒q 1 1 1 1 0 0 0 1 1 0 0 1 bo wiem jak ja zrobic po prostu patrzac na p i q ale nie rozumiem jak mam wykrozystac implikacje
9 mar 18:13
ite: Uzupełnij w tabeli wartości dla alternatywy, uzyskanie takich wartości wyłącznie przy wykorzystaniu implikacji, to jest cel tego zadania (więc będzie łatwiej sprawdzić, czy już masz rozwiązania). Jednokrotne użycie implikacji nic da, to widać już w tabeli. Sprawdź, jakie wartości otrzymasz, jeśli dwa wykorzystasz implikację dwa razy (ten drugi raz w poprzedniku lub w następniku).
9 mar 19:05
sunia: czyli mam recznie wpisac jaki bedzie wynik alternatywy i tak manipulowac implikacja zeby wyszlo to samo? Czyli robic to jakby od tylu?
9 mar 20:12
ite: Wartości do wpisania dla alternatywy wynikają z tego jak została zdefiniowana ← i to należy zapisać ręcznie. A dalej trzeba za pomocą zmiennych p,q i spójnika implikacji (treść zadania dopuszcza by pojawiały wielokrotnie) skonstruować taką formułę, żeby przyjmowała dokładnie takie wartości (i w tej samej kolejności) jak alternatywa.
9 mar 20:31
ite: czyli chodzi o to żeby wyszło to samo : )
9 mar 20:35
sunia: czyli napisac alternatywe i szukac tak zeby wyszlo tak samo
9 mar 21:32
ite: tak
9 mar 21:34