matematykaszkolna.pl
sześcian 8 klasa, mam pytanie: jaką obętość i pole powierchni całkowite bedzie miała bryła utworzona z połączenia czterech wierzchołków sześcianu
27 lut 16:47
mam pytanie: rysunek
27 lut 16:48
.: 1.zauważ że powstaje ostrosłup który w podstawie ma trójkąt prostokątny o przy prostokątnych takich jak sześcian, także ma taką samą wysokość jak sześcian. Jak podstawisz do wzoru to Ci wyjdzie że jego objętość będzie równa 1/6 objętości sześciana. 2. Co do pola powierzchni całkowitej, 2 ściany i podstawa to trójkąty prostokątne, ostatnia ściana to trójkąt równoboczny o boku równym przekątnej kwadratu. Liczysz
27 lut 17:00
mam pytanie: rysunek
1 mar 14:20
Mila: rysunek 1) Odcięte ostrosłupy: ACFB −ΔACF−Δrównoboczny HCFG AFHE ACHD objętość jednego ostrosłupa
 1 1 1 
V=

*(

a2)*a=

a3
 3 2 6 
 2 
4V=

a3
 3 
wg bocznego rysunku widać jak możesz złożyć te 4 (klocki) ostrosłupy i obliczyć powierzchnię. Czy można inaczej złożyć? Czy już "widzisz" wszystko? Zobacz komentarz z 17: 00 2) Po odcięciu naroży sześcianu powstaje w środku czworościan foremny o krawędzi k=a2. Objętość tego czworościanu:
 2 1 
V=a3

a3=

a3
 3 3 
(oblicz drugim sposobem (wg wzoru) objętość tego czworościanu foremnego)
1 mar 15:29
mam pytanie: Dziękuję pięknie!
5 mar 02:33
wredulus_pospolitus: Musiałem spędzić dobre 3 minuty patrząc na rysunek Milusińskiej i jej rozwiązanie, żeby skumać KTÓRE cztery wierzchołki tworzą ten czworościan.
5 mar 10:54
mam pytanie: a ja dopiero z rysunku MILI go zobaczyłam, a wcześniej nic nie rozumiałam, także jeszcze raz dziękuję
5 mar 13:07
kerajs: Mało precyzyjna ta treść. Wygodniej wybrać inny czworościan (odciąć róg sześcianu) a żadne obliczenia nie będą potrzebne.
5 mar 13:58
.: Kerajs − i właśnie taki czworościan sobie początkowo wyciąłem
5 mar 14:32