matematykaszkolna.pl
Zbieznosc calek niewlasciwych Kaso: Korzystając z kryterium porównawczego zbadać zbieżność całek niewłaściwych pierwszego rodzaju Całka ograniczona od 4 do (3 + cosx)dxx + 2 Te 2 też jest pod ułamkiem Wiem że trzeba najpierw trzeba obliczyc z tego całke ale kompletnie mi to nie wychodzi pomoze ktos?
27 lut 10:50
.: Masz skorzystać z KRYTERIUM POROWNAWCZEGO więc skorzystaj z niego. Oszacuj z góry funkcje podcalkowa i wtedy policz całkę oznaczona.
27 lut 11:19
Kaso: A jak to oszacowac?
27 lut 11:28
wredulus_pospolitus: najłatwiej −−−> cosx ≤ 1 mocno Ci to ułatwi wyliczenie całki
27 lut 11:31
wredulus_pospolitus: w mianowniku jest x + 2
27 lut 11:32
Kaso: Tak
27 lut 11:38
wredulus_pospolitus: to proponuję taką kolejność: 1. szacujemy z góry 2. podstawienie ( 'szprytne' bądź mniej 'szprytne' ) 3. rozłożenie na ułamki proste 4. liczenie granicy 5. wyciągnięcie wniosków
27 lut 11:39
Kaso: W 1 punkcie będzie cos takiego? ∫ ((3 + cosx)dx)/(√x + 2) ≤ ∫ ((3 + cosx)dx)/√x
27 lut 12:34
wredulus_pospolitus: pozbądź się tego cosinusa z licznika ... mocno ułatwi Ci sprawę od razu także oszacuj z dołu (wtedy 2 się nie pozbędziesz z mianownika) bo o ile na pierwszy rzut oka całka ta wydawała mi się zbieżna, teraz skłaniam się ku rozbieżności (ale nadal nie robiłem obliczeń)
27 lut 12:49
Kaso: A w jaki sposob moge pozbyc sie tego cosinusa, bo nie widzę tego /
27 lut 13:25
wredulus_pospolitus: SZACOWANIE −1 ≤ cosx ≤ 1
27 lut 13:29
Kaso: A nie mozemy po prostu √x + 2 >= √x 1√x+2 <= 1√x I z tego wyznaczyc czy jest to rozbiezne czy zbiezne?
27 lut 14:07
wredulus_pospolitus:
 3+cosx 
czy wiesz ile wynosi ∫

dx
 x 
 4 
czy nie łatwiej będzie Ci policzyć ∫

dx
 x 
Po prostu dodatkowe oszacowanie (cosinusa) ułatwi Ci życie
27 lut 14:14
Kaso: To ∫ 4√x dx Wynika z tego wczesniejszego oszacowania cosinusa zgadza się?
27 lut 14:28