matematykaszkolna.pl
Ile jest liczb czterocyfrowych utworzonych m: Ile jest liczb czterocyfrowych utworzonych z {1,2,3,4,5} w których cyfry powtarzają się przynajmniej 2 razy np.(5543). Jak to zrobić rozpatrując przypadki w których cyfry powtarzają się 2 razy a pozostałe są różne i inne od tych co się powtarzająi gdy są 2 pary takich samych liczb itd.
23 lut 14:08
.: Najprościej i najszybciej: 'wszystkie możliwe liczby' − 'takie liczby gdzie żadna cyfra się nie powtarza' = to co chcesz
23 lut 14:10
.: Więc będzie 54 − 5!
23 lut 14:11
m: Tak wychodzi dobrze, ale mi chodzi o to, jak zrobić to innym sposobem.
23 lut 14:13
.: Innym sposobem? Okey. Ale to poczekaj 20min bo na komórce nie chce tego pisać.
23 lut 14:16
m: Mam aktualnie 4 przypadki, I: Gdy wszystkie są takie same II:Gdy 3 są takie same i jedna różna III:Gdy są dwie pary takich samych liczb IV:Gdy jest jedna para liczb i dwie liczby różne od liczb użytych w tej parze i różne od siebie.
23 lut 14:19
.: Podejście nr2: 1. Ilość liczb gdzie DOKLADNIE dwa miejsca mają ta sama cyfre i dwie inne są różne od tej i od siebie. 2. Ilość liczb gdzie DOKŁADNIE trzy miejsca mają ta sama cyfrę i czwarte ma inną. 3. Ilość liczb gdzie wszystkie miejsca mają ta sama cyfrę. 4. Ilość liczb gdzie masz dwie różne cyfry które się powtarzają.
23 lut 14:21
.: Podejście nr 3. 1. Wybieramy cyfrę. Wybieramy jej dwa miejsca, pozostałe DOWOLNE cyfry Minus 2. Wybieramy dwie cyfry i każdej z nich po dwa miejsca. Minus 3. 2* wybieramy cyfrę. Wybieramy jej trzy miejsca, pozostałe DOWOLNE Minus 4. Wszystkie miejsca zajmuje ta sama cyfra.
23 lut 14:30
m: Zrobiłem już, zgubiłem jedynkę gdzieś i teraz wychodzi dobrze. Ale i tak dzięki za pomoc.
23 lut 14:49