matematykaszkolna.pl
Pytanie dotyczące ostrosłupów Lili: Jeśli mamy zadanie z ostrosłupem prawidłowym trójkątnym i mamy w tym przypadku wykorzystać wysokość jego podstawy do obliczeń. To czym powinno się kierować by określić czy wykorzystać 1/3 wysokość czy 2/3? Wiem, że 1/3 wiąże się z okręgiem wpisanym, a 2/3 opisanym, ale nie wiem jak zastosować to w praktyce.
12 lut 21:08
wredulus_pospolitus: Ale co 1/3 czy 2/3 wysokości Zależy od tego czy chcesz z trygonometrii wyznaczyć wysokość ściany bocznej czy też krawędzi. Lub o który kąt chodzi (kąt jaki krawędź wyznacza z podstawą czy może kąt jaki ściana boczna wyznacza z podstawą).
12 lut 21:27
wredulus_pospolitus: rysunek
12 lut 21:29
Lili: Chodziło o 1/3 i 2/3 wysokości podstawy ostrosłupa prawidłowego trójkątnego. Jak to wygląda z kątem, między płaszczyzną i ścianą boczną.
12 lut 21:42
wredulus_pospolitus: rysunek o widzisz ... a rysunek zrobiliśmy A czy taki rysunek (potencjalnie w skali) Ci pomoże w odpowiedzi którą część wysokości podstawy bierzemy do wyznaczenia kąta α, a którą do wyznaczenia kąta β Mam nadzieję, że wiesz który z tych kątów jest którym (odnośnie: "Jak to wygląda z kątem, między płaszczyzną i ścianą boczną")
12 lut 21:47