matematykaszkolna.pl
Czy mogę prosić o sprawdzenie, czy mam dobrze to zadanie z wart. bezwzględną? Monika: Dzień dobry. Czy mogę prosić o sprawdzenie, czy mam dobrze to zadanie z wart. bezwzględną? U Was zawsze dostaję wsparcie. dziękuję za poświęcony czas: https://zapodaj.net/plik-wIvZOQyD0n
20 sty 17:44
ABC: od razu w linijce pod zielonym I rzymska , dlaczego opuściłeś wartość bezwzględną? to że x≥0 wcale ci nie gwarantuje że mx≥0 , bo może być m<0
20 sty 18:16
Monika: Aha, słusznie. Cenna uwaga. Czyli już tu muszę wziąć pod uwagę także m<0 lub m ≥0 tak?
20 sty 18:31
MiKa: |m*x|= |m|*|x|
20 sty 18:43
Monika: ABC, wzięłam pod uwagę Twoją podpowiedź. MiKa, już nie chciałam zmieniać toku myślenia, ale dziękuję za wskazówkę. Wyszły mi w dyskusji 2 rozwiązania, albo sprzeczne. Proszę Was o spojrzenie, czy teraz już mam dobrze? https://zapodaj.net/plik-LjOT9AYHeL
20 sty 19:10
ABC: wygląda dobrze na pierwszy rzut oka
20 sty 20:43
wredulus_pospolitus: odnośnie warunku: x ≥ 0 i m < 0 i m ≠ 1
 m 
zauważ, że rozwiązanie: x =

nie ma rozwiązań
 −m+1 
 liczba ujemna 
zauważ, że po prawej stronie równania mamy

 liczba dodatnia 
związku z tym jak liczba nieujemna (x) ma być równa liczbie ujemnej (ułamek)
20 sty 20:49
ABC: no mówiłem na pierwszy rzut oka emotka
20 sty 20:51
wredulus_pospolitus: odnośnie warunku: z x < 0 <−−−− przyjrzyj się im ... bo nie zawsze są one spełnione
20 sty 20:52
wredulus_pospolitus: alternatywny sposób podejścia do sprawy: |mx| + x = m |m|*|x| + x = m 1. x ≥ 0 |m|*x + x = m x*(|m| + 1) = m
 m 
x =

<−−− zauważamy, że bez względu na wartość 'm' w liczniku będzie wartość
 1+ |m| 
dodatnia, związku z tym: dla m ≥ 0 mamy 1 rozwiązanie, dla m < 0 brak rozwiązań 2. x < 0 −|m|*x + x = m x(1−|m|) = m // zał. m ≠ ± 1 //
 m 
x =

<−−− zauważamy, że mianownik nie zawsze będzie dodatni − trza rozpatrzeć
 1−|m| 
dodatkowe przypadki .....
20 sty 21:03
Monika: Od tak długiego czasu siedzę nad tym zad. że już mam kwadratową głowę. Chyba sobie odpuszczę, brak mi siły. Bardzo Wam wszystkim dziękuję.
20 sty 21:08
wredulus_pospolitus: rysunek
 m 
można też problem

rozwiązać graficznie:
 1− |m| 
gdzie czerwony oznacza znak mianownika (dodatni czy ujemny), natomiast niebieski to znak licznika. wiemy że '−' = '+' * '−' związku z tym będziemy mieli przedziały (−1 ; 0) oraz (1, + ) <−−− dla takich 'm' istnieje rozwiązanie takie rozwiązanie, że x < 0 W efekcie mamy: równanie ma:
0 rozwiązań dla m ≤ −1 
1 rozwiązanie dla m ∊ (−1 ; 1 >
2 rozwiązania dla m > 1 
20 sty 21:27