matematykaszkolna.pl
dana jsst parabola werdi: Dana jest parabola o równaniu y=x2 + 4. Przez punkt P = (0, m) poprowadzono dwie styczne do tej paraboli. Wyznacz wartości parametru m, dla których poprowadzone styczne są prostopadłe. Zapisz obliczenia.
9 sty 16:04
. : No dobrze. Masz jakiś pomysł? Zrobiłaś rysunek?
9 sty 16:11
werdi: rysunek zrobiłem ale nie wiem co mam zrobić dalej
9 sty 17:25
wredulus_pospolitus: zauważ, że punkty styczności oraz punkt P wyznaczają Ci trójkąt prostokątny. Dodatkowo możesz zauważyć, że punkt P leży na symetralnej paraboli. Dodatkowo parabola jest funkcją wypukłą. Związku z tym (nie wiem na jakim jesteś poziomie nauczania i związku z czym jest to zadanie) można mocno ułatwić sobie to zadanie zauważając, że te dwie styczne będą względem siebie symetryczne względem osi OY. Więc punkty styczności będą miały współrzędne (xo , xo2 + 4) oraz (−xo, xo2 + 4). Co daje nam długość przeciwprostokątnej tego trójkąta równą 2xo. Dodatkowo wiemy, że ten trójkąt prostokątny będzie także równoramienny. Związku z tym, będzie on połową kwadratu, więc odległość od punktu P do przeciwprostokątnej (wysokość trójkąta) będzie równa połowie przeciwprostokątnej, czyli równa xo. Ale także wiemy, że jest to równe: xo2 + 4 − m Związku z tym wiemy, że m = xo2 − xo + 4. Teraz możemy wyznaczyć współrzędne punktów korzystając ze wzoru na styczną do wykresu, przechodzącą przez tak wyznaczone współrzędne punktu P.
9 sty 17:47
werdi: nie rozumiem ale dzięki
9 sty 20:35
Ala: Mógłby ktoś wytłumaczyć to zadanie bardziej i je dokończyć bo nie rozumiem niestety?
10 sty 02:33
. : Ale którego albo od którego punktu nie rozumiesz / nie rozumiecie? Po pierwsze − porządny rysunek jest do tego potrzebny.
10 sty 08:39
Mila: rysunek 1) m<4 A=(x0,f(x0) ) lub B=(−x0, f(−x0) ) punkty styczności ( OY jest osią symetrii paraboli) f(x)=x2+4 s: y=f'(x0)*(x−x0)+f(x0) f'(x)=2x
 −1 
2) Styczne prostopadłe⇔f'(x0)=

 f''(−x0) 
 −1 
2x0=

 −2x0 
4x02=1
 1 −1 
x0=

lub x0=

=
 2 2 
2.1
 1 
x0=

 2 
 1 17 
f(±

)=

 2 4 
 1 1 17 
s1: y=2*

(x−

)+

 2 2 4 
 15 
y=x+

 4 
=======
 1 
x0=(−

)
 2 
 1 1 17 
s2: y=2*(−

)*(x+

)+

 2 2 4 
 15 
s2 : y=−x+

 4 
===========
10 sty 15:42