matematykaszkolna.pl
Macierz Student: Pokaż że jeśli a jest macierzą markowa to α=1 jest wartością własną macierzy
9 sty 10:27
Fałszywy 6-latek: to ma być macierz markowa , czyli firmy np. Toyota, czy też macierz Markowa , tego od łańcuchów?
9 sty 11:23
Student: Łańcuchów wiem że suma kolumny→ = 1
9 sty 11:35
chichi: no to ciągnij dalej... podpowiedź: spójrz na kolumny, a następnie wiersze macierzy A − I emotka
9 sty 12:39
meksykanin: no wlasnie probowalem ale nie moge wpasc na ten pomysl jak zawsze z dowodami
9 sty 12:40
meksyk student: no bo zeby znac wartosc wlasna musialbym policzyc ten wielomian charakterystyczny i pierwiastki miec ktore sa tymi wlasnosciami
9 sty 12:42
meksyk student: [A − α A A ] [A A−α A ] [A A A−α ] A + A + A −α = 1
9 sty 12:48
chichi: no skoro masz sume kolumny równa 1, to dla A − I da nam sume w kolumnie rowna 0, co oznacza, ze suma wierszy daje 0 − są liniowo zależne, czyli ta macierz jest osobliwa, no to ma zerowy wyznacznik... no to wniosek jest natychmiastowy emotka
9 sty 12:49
meksyk student: skad wiemy ze A− I da nam w kolumnie sume 0?
9 sty 12:53
chichi: bo 1 − 1 = 0, chyba ameryki nie odkryłem... emotka
9 sty 12:55
meksyk student: no ale przeciez mamy udowodnic ze to jest α=1 mozesz to jakos rozpisac twoj tok rozumownaia?
9 sty 12:57
chichi: ty wiesz jak wyglada macierz jednostkowa i jak sie odejmuje macierze
9 sty 12:58
meksyk student: [A A A ] [A A A ] − I = [A A A] [A − 1 A A ] [A A−1 A ] [A A A−1 ] A−1 + A + A = 1
9 sty 12:59
meksyk student: aa czyli moge zapisac ze jesli mam sume w kolumnie rowna 1 i odejme macierz jednostkowa pomnozona przez α=1 w kazdej kolumnie odejmie sie o 1 czyli bedzie w kazdej kolumnie 0
9 sty 13:00
chichi: ale czemu ty mi tu teraz chlopie z tą alpha wyjezdzasz...
9 sty 13:02
meksyk student: w sensie czemu α * I?
9 sty 13:04
chichi: no dobra, czekam na dalsze rozumowanie, bo do tego, ze α = 1, to jeszcze kawalek, ale ty nawet nie rozumiesz co sie tutaj dzieje, jaki masz podręcznik?
9 sty 13:09
meksyk student: no bo ja rozumialem tak ze mam macierz odejmuje I*α (macierz jednostkowa razy α z tej macierzy licze wyznacznik wychodzi mi funkcja f(α) i pierwiastki to wartosci wlasne
9 sty 13:12
meksyk student: i myslalem ze chodzi ci ze skoro suma w kolumnie daje 1 i odejmiemy od macierzy macierz jednostkowa pomnozona razy α=1 to wtedy od kazdej kolumny odejmie sie jeden wiec suma w kolumnach bedzie musiala rownac sie 0 jak rowniez i w wierszach co stworzy ta zaleznosc miedzy nimi i det = 0
9 sty 13:13
chichi: ale ty teraz przepisales to co ja napisałem, a pytasz dlaczego suma kolumny macierzy A − I wynosi 0. napisalem Ci tez z czego plynie wniosek, wiec dokończ to z wyznacznikiem...
9 sty 13:22
meksyk student: ale dobrze rozumiem ze sprawdzamy w ten sposób podstawiając α=1 i 1 * I ?
9 sty 13:26
meksyk student: no wyznacznik macierzy tworzy ten wielomian charakterystyczny wiec jesli det = 0 to znaczy ze ta liczba byla jedna z wartosci wlasnych bo wyzerowala ten wielomian
9 sty 13:27
chichi: nie podstawiam α = 1, po prostu wpadam na pomysł, ze skoro tamta suma rowna 1, to po odjęciu jednostkowej mam 0. dopiero dalsze wnioski z wyznacznika mowia, ze α = 1
9 sty 13:31
meksyk student: czyli mozna zapisac ze macierz A [ a1,1 .... a1, n ] [ ... ] [ ... ] [am,1 am, n ] ktora jest macierza markowa wiec suma w kolumnie rowna sie jeden A − I co oznacza ze od kazdej kolumny bedzie odjeta liczba 1 co spowoduje iz suma w kolumnach bedzie wynosic 0 co spowoduje iz suma wierszy bedzie wynosic zero co pokazuje wystepowanie liniowej zaleznosci ktora mowi nam o tym ze wyznacznik tej macierzy jest rowny 0 co oznacza iz wartoscia wlasna macierzy A jest liczba 1
9 sty 13:41
meksyk student: czy tak czy jeszcze cos nalezaloby dodac / inaczej zapisac?
9 sty 13:42
meksyk student: bo czy trzeba uzasadniac czemu suma wierszy wszystkich bedzie rowna 0?
9 sty 14:18