matematykaszkolna.pl
Macierz Student: Uzupełnij macierz wiedząc że jej wielomian charakterystyczny −x3 + 4x2 + 5x +6 0 1 0 0 0 1 − − − Proszę o pomoc Jak było zadanie dla macierzy 2x2 to wiedziałam jak zrobić ale tutaj za dużo niewiadomoych i nie wiem jak złożyć układ
7 sty 20:03
wredulus_pospolitus:
 −x 1 0 
det 0 −x 1 =
  a b c−x 
= −x3 + cx2 + a − [ −bx ] = −x3 + cx2 + bx + a więc c = 4 ; b = 5 ; a = 6 i po kłopocie
7 sty 20:56
wredulus_pospolitus: wstaw ... policz jeszcze raz ... aby sprawdzić czy wszystko pasuje
7 sty 20:56
Student: Właśnie myślałem czy tak można założyć że to się równo bo wydaje się właśnie że te liczby tam pasują ale można tak założyć bez liczenia jakiegoś?
7 sty 21:17
wredulus_pospolitus: ale co założyć ? Masz podane, że to jest wielomian charakterystyczny macierzy ... więc tu nie ma co zakładać, bo masz podaną informację w treści zadania.
7 sty 21:27
student: chodzilo mi o cos innego ale juz wiem dzieki
7 sty 21:55
student: a moglbys dac jakas podpowiedz jak wyznaczyc macierz A jesli mam podane wartosci wlasne (1 i 4) i zwiazane z nimi wektory wlasne [3 1]T i [2 1]T
7 sty 21:57
Mariusz: Tutaj kazali mu napisać macierz stowarzyszoną tego wielomianu (W metodach numerycznych liczenie wartości własnych takiej macierzy jest jednym ze sposobów znajdowania pierwiastków tego wielomianu) Tutaj należałoby skorzystać z diagonalizacji Macierz D − macierz z wartościami własnymi na przekątnej Macierz P − kolumny tej macierzy są wektorami własnymi odpowiadającymi wartościom własnym (Jeśli w pierwszym wierszu umieściłeś wartość własną np λ = 1 to pierwszą kolumną macierzy P będzie wektor własny odpowiadający wartości własnej λ = 1) A = PDP−1
9 sty 08:21