matematykaszkolna.pl
mikroekonomia pekao: Funkcja użytecznosci dla Jacka okreslona jest jako U=5Qx+Qy gdzie Qx to ilosc konsumowanych deserow lodowych w kg kwartalnie a Qy ilosc kawy w litrach kwartalnie. c) oblicz krancowa stope substytucji deserow w kawe i zinterpretuj ja wydawalo mi sie ze ma byc tak MUx = 5 MUy = 1 bo tak mi z tej pochodnej wychodzilo ale wychodzi krancowa stopa substytucji 5 a w odpowiedziach mam 1/5 i nie wiem w czym rzecz bo przeciez deserów w kawe to X w Y a wzor to MU = U'(Q)
 MUx 
MRSx,y =

 MUy 
czy ktos wie czemu mi sie to nie zgadzaemotka bo mi wychodzi ze zeby wzrosla kawa o 1 jednostke nalezy zrezygnowac z 5 deserow
31 gru 13:44
wredulus_pospolitus: a na chłopski rozum −−− CO OZNACZA KRAŃCOWA STOPA SUBSTYTUCJI produktu A w produkcie B Proszę się zastanowić (zrozumieć) o co właściwie się pyta
31 gru 17:33
wredulus_pospolitus: U = [C{5]]Qx + 1Qy oznacza, że potrzebujemy 1 kg deseru lub 5 litrów kawy aby Jacek osiągnął taką samą sprawność
31 gru 17:37
pekao: A w produkcie B rozumiem tak że za wzrost konsumpcji dobra B o 1 jednostke nalezy zrezygnowac z jakiejs ilosci dobra A ktora jest wynikiem tego dzialania
31 gru 17:48
pekao: ale Qy to kawa a Qx to deser
31 gru 17:50
pekao: tylko mi chodzi o to ze jesli pytaja deserów w kawę to rozumiem taki zapis
MUx 

MUy 
MUx = 5 MUy = 1 MRS = 5 więc ja to rozumiem tak że żeby mieć o 1 kg więcej kawy należy zrezygnować z 5 kg deserów
31 gru 17:52
pekao: i nie wiem co tu zle rozumiem
31 gru 18:03
wredulus_pospolitus: no właśnie Qx −−− ilość deseru zjedzonego w kg więc zmiana o 1 kg daje nam dodatkowe 5 w użyteczności podczas gdy Qy −−− ilość litrów kawy więc zmiana o 1 litra daje nam dodatkowe 1 w użyteczności więc zrezygnowanie z 1 kg deseru należy zrekompensować aż 5 litrami kawy
31 gru 18:05
wredulus_pospolitus: Po prostu źle czytasz wzór. Zrób krok wstecz −−−− zapomnij o wzorach które zapisujesz. niech Qx = 5 Qy = 10 wtedy U(x,y) = 5*5 + 10 = 35 zmniejszamy Qx o jeden więc Qx = 4 (a Qy = 10) wtedy U(x,y) = 5*4 + 10 = 30 związku z tym należy podnieść poziom Qy do poziomu 15 (czyli o 5 litrów zwiększyć ) aby utrzymać taką samą użyteczność. Zgadzasz się ze mną
31 gru 18:08
pekao: nie bardzo wiem skad dokladnie bierzesz te proporcje z 18:05 a moglbys powiedziec co jest nie tak w wpisie o 17:52
31 gru 18:08
pekao: no zgadzam sie
31 gru 18:09
wredulus_pospolitus: to skoro się zgadzasz z tym, że tak wygląda i to mówi nam wzór użyteczności: U = 5Qx + Qy to teraz zastanów się ... gdzie mieszasz (niepotrzebnie) w dalszych wzorach przyjmując NA ODWRÓT to co powinieneś przyjmować
31 gru 18:12
wredulus_pospolitus: pytanie w zadaniu dotyczy liczby deserów W kawie czyli jaką liczba deserów jest równoliczna z 1 jednostką (litrem) kawy
 MUy 
I jest to równe

 MUx 
31 gru 18:22
pekao: To czemu tak podają tutaj ten wzór https://zapodaj.net/plik-iQGU00Ew9M
31 gru 18:30
pekao: bo jakby nie rozumiem tego układania odwrotnie niż we wzorze licznika i mianownika nie wiem z czego to wynika
1 sty 16:36