matematykaszkolna.pl
omg świruś: https://www.omj.edu.pl/uploads/attachments/3etap11r.pdf w drugim zadaniu o jakie trójkąty równoboczne im chodzi
22 gru 21:32
świruś: pomóż ktoś
22 gru 23:14
świruś: pls
22 gru 23:38
wredulus_pospolitus: rysunek Najpierw przedstawię 'zredukowaną' sytuację, czyli sześciokąt foremny. Zauważ, że zaznaczony trójkąt równoboczny zliczamy aż trzykrotnie (czyli o dwa razy za dużo). Ponieważ robimy to dla każdego przypadku gdy prosta 'k' przechodzi przez wierzchołek 1, wierzchołek 2 i wierzchołek 3. Jest tu także drugi analogiczny trójkąt równoboczny, który oczywiście także jest zliczany 3−krotnie. A skąd wiemy, że w 99kącie foremnym będą takie trójkąty równoboczne istniały (bo nie w każdym wielokącie foremnym je mieć będziemy)?
 99 6 
Ponieważ mamy

= 33 <−−− jest to liczba całkowita (a patrząc na rysunek mamy

 3 3 
= 2). Dodatkowo to podaje nam ile takich trójkątów mamy. Mam nadzieję, że rozumiesz o co chodzi.
23 gru 05:16
Świruś: Dlaczego dzieląc na trzy mamy liczbę trójkątów równobocznych? To z czegoś jeszcze wynika?
23 gru 10:47
Świruś: Jednak rozumiem dzieki narysowałam sobie parę przykładów jak takie trójkąty równoboczne wyglądają w wielokątach foremnych i już wiem
23 gru 10:54
Świruś: rysunekPo prostu liczbę boków dzieli się na trzy żeby jakby podzielić na trzy równe części boki tej figury, że jeden bok trójkąta idzie przy dwóch bokach sześciokąta itd...
23 gru 10:56
Świruś: A jak się nie da podzielić to nie będzie trójkąta w środku tak?
23 gru 10:57
wredulus_pospolitus: rysunek 10:56 −−− taaak emotka no jak się nie da podzielić na '3 równe części' .
 8 1 
A jak się nie da ... to popatrz na przykładzie ośmiokąta:

= 2

 3 3 
więc jak z czerwonego wyjdziemy i połączymy niebieskie wierzchołki to nie będzie to trójkąt równoboczny bo podstawa jest za długa (pomiędzy wierzchołkami u podstawy masz '3 wierzchołki wielokąta' podczas gdy przy ramionach masz tylko '1 wierzchołek wielokąta' a przy wersji połączenia zielonych masz '1 wierzchołek' wielokąta u podstawy a po dwa na bokach. Nie wiem czy dobrze to wyjaśniłem
23 gru 13:38
wredulus_pospolitus: rysunek podczas przy 9−cio kącie (na rysunku "prawie" ) foremnym da się zrobić taki trójkąt ...
 9 
łącząc co trzeci wierzchołek (a wiemy to z

= 3)
 3 
23 gru 13:41
wredulus_pospolitus: analogicznie −−− wybierając wierzchołki z wielomianu o n−wierzchołkach będziemy w stanie zbudować:
 n 
a) kwadrat −> jeżeli

jest liczbą całkowitą
 4 
 n 
b) pięciokąt −> jeżeli

jest liczbą całkowitą
 5 
itd. bo tylko wtedy możemy brać " co k'ty " wierzchołek tak aby wybrać ich dokładnie tyle ile chcemy (np. 4 dla kwadratu) i 'wrócimy' do wierzchołka z którego rozpoczynaliśmy wybór.
23 gru 13:49
Świruś: emotka
23 gru 15:04