matematykaszkolna.pl
Macierze przekształcenia liniowego Aruseq: Jak pokazać, że dwie macierze (o wymiarach m × n) są macierzami tego samego przekształcenia liniowego ⇔ mają te same rzędy?
22 gru 13:34
wredulus_pospolitus: A jak rozumiesz pojęcie "macierze są tego samego przekształcenia liniowego"
22 gru 15:02
Aruseq: Zapomniałem dodać, że mogą być one w różnych bazach. Czyli chodzi pewnie o to, że da się dobrać takie bazy A, B, aby były to macierze M(φ)AB
22 gru 15:08
wredulus_pospolitus: nadal − czekam na Twoją odpowiedź
22 gru 15:09
Aruseq: Nie rozumiem pytania. Chodzi o to, że jak przemnożę macierz przez współrzędne wektora w bazie A to dostanę współrzędne wektora po przekształceniu w bazie B? Więc jak mamy różne macierze M1 i M2 i są one macierzami przekształceń z A1 i A2 w B1 i B2, to jak przemnożę macierz M1 przez współrzędne wektora w A1 to dostanę współrzędne wektora po przekształceniu w bazie B1, analogicznie w drugim przypadku. I później po przemnożeniu tych współrzędnych przez wektory z B1 i B2 mam dostać ten sam wektor, wtedy będzie to to samo przekształcenie
22 gru 15:18
wredulus_pospolitus: Moje pytanie tyczyło się −−− co TY rozumiesz pod tym pojęciem. Innymi słowy ... pytam się Ciebie czy Ty właściwie wiesz o masz udowodnić.
22 gru 15:22
wredulus_pospolitus: bo jeżeli rozumiesz co to oznacza ... to nie rozumiem problemu z jakim się borykasz w przypadku (przynajmniej) dojścia w '⇒' stronę.
22 gru 15:23
wredulus_pospolitus: A co do przejścia w drugą stronę to zadam pomocnicze pytanie. Czy te dwie macierze są macierzami tego samego przekształcenia liniowego:
1 1 0 0 
1 2 0 0
0 0 0 0 
oraz
0 0 1 2 
0 0 0 0
0 0 3 3 
22 gru 15:27
Aruseq: Chodzi po prostu o to, ze jeśli opisują one to samo przekształcenie, to ich obraz będzie takiego samego wymiaru, zatem rząd również?
22 gru 15:28
Aruseq: Patrząc na tezę tak, ale nie widzę chyba czemu
22 gru 15:28
Aruseq: A w sumie rzeczywiście, będą one macierzami tego samego przekształcenia, jedynie wystarczy trochę zmienić bazy
22 gru 19:54