matematykaszkolna.pl
Wielomiany Czebyszowa i ortogonalizacja Mariusz: Wielomiany T Czebyszowa możemy uzyskać ortogonalizując bazę wielomianów {1,x,x2,...,xn}
 1 
iloczynem skalarnym <p(x),q(x)> = ∫−11p(x)q(x)

dx
 1−x2 
Widziałem jak można użyć (zmodyfikowanej) ortogonalizacji Grama−Schmidta do tego celu ale jak wyglądałoby zastosowanie tutaj np metody odbić Householdera
15 gru 10:37
Maciess: Nie lepiej taki wątek na mathstacku / matematyka.pl? Wydaje sie bardziej odpowiednie emotka
15 gru 19:59
Mariusz: Otóż tak na mathstacku nie podoba im się sposób w jaki zadaję pytania i ostrzegli mnie że zablokują mi konto jeżeli dalej będę zakładał im wątki Na matematyka.pl nie uzyskałem odpowiedzi Jeżeli chodzi o standardowe mnożenie przez macierze to wymaga ono O(n2*m) czasu i O(n2) pamięci gdzie m to jest złożoność iloczynu skalarnego (tutaj złożoność iloczynu skalarnego pokrywa się ze złożonością mnożenia wielomianów bo to jest najbardziej kosztowna operacja) Chodziło mi o wytłumaczenie metody Householdera w taki sposób aby łatwo było zapisać kod w ulubionym języku programowania I tak jak w przypadku mnożenia przez macierze odbić z iloczynem skalarnym znanym ze szkoły nie trzeba było standardowo mnożyć przez macierz H w czasie O(n3) i z O(n2) dodatkowej pamięci tak i tutaj pewnie da się to zrobić tańszym kosztem niż szkolne mnożenie macierzy ale nigdzie nie zostało to dobrze wytłumaczone tzn nie widziałem aby zostało to wytłumaczone w ten sposób aby można było łatwo zapisać kod efektywnie działającego programu w ulubionym języku programowania (Ja np znam składnię Pascala C,C++,Javy, C# i trochę Pythona)
15 gru 21:37