matematykaszkolna.pl
twierdzenie złożenia krystian: czesc! mam takie pytanie co do twierdzenia o granicy zlozonych funkcji ze f(g(x) lim g(x) = a x−>x0 limf(x) = b x−>a lim f(g(x)) = b x−>x0 i wiem ze to liczy sie
 x2 −2 
lim (

)4x2
 x2 +7 
x−> uzywajac tego tweirdzenia z liczba eulera i wychodzi e−36 ale zastanawia mnie czemu nie mozna uzyc tego twierdzenia i wychodzi co innego lim (x2 −2)/(x2 +7) = 1 x−> lim 4x2 = 4 x−>1 Czy sa jakies warunki by uzywac tego twierdzenia?
6 gru 12:42
chichi: 1 to symbol nieoznaczony, dlatego
6 gru 12:44
chichi: i nie wiem dlaczego w funkcji wew. przechodzisz z granica do , a zew. do 1 XD
6 gru 12:45
krystian: no takie twierdzenie dostalem przeciez je zapisalem
6 gru 12:49
krystian: ze wynik granicy tej funkcji bierze sie do drugiej granicy zeby x−> do tego wyniku
6 gru 12:50
krystian: ale gdzie jest ten symbol nieoznaczony jesli ja nie podnosilem jedynki do nieskonczonosci
6 gru 12:50
chichi: zapewne nie są spelnione zalozenia twierdzenia, o ktorym piszesz emotka
6 gru 12:58
krystian: a ktos wie moze co tu nie pasuje dokladnie?
6 gru 13:00
chichi: jakie ma zalozenie twoje twierdzenie wiesz?
6 gru 13:02
krystian: https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_o_granicy_funkcji_z%C5%82o%C5%BConej chyba tu sa jakies bo na prezentacji z ktorej to mam pisalo tylko ze a i b czyli wyniki granic wew. i zew. _ a,b ∊ R
6 gru 13:04
. : Zacznijmy od tego że błędnie złożyłeś ta funkcje
 x2−2 
f(g(x)) = (

)4x2
 x2+7 
I przyjąłeś, że:
 x2−2 
g(x) =

 x2+7 
f(x) = 4x2
 x2−2 
Czyli f(g(x)) = 4(

)2
 x2+7 
Czyli 'zdziebko' inna funkcja, nie sądzisz
6 gru 13:17
krystian: a no tak. Ale to w sumie jesli to jest potega to da sie w ogole uzyc tego twierdzenia?
6 gru 13:19
chichi: a ja glupi sprawdzam zalozenia, pora na drzemke haha emotka
6 gru 13:19
. : Krystian w ten sposób jak chcesz się nie da.
6 gru 13:27
chichi: korzystales wgl kiedys wredulus z tego tw.?
6 gru 13:29
Krystian : Czyli ogólnie jak jest potęgą to on odpada?
6 gru 13:31
krystian: ale w przypadku lim cos (1/2x) x−>0+ albo lim arccos((π−2π)/2 x−>π/2 mozna stosowac
6 gru 13:43
. : Chichi w zapisie − nie. Ale korzystasz z tego twierdzenia rozwiązując w głowie. To tak samo jak licząc pochodna funkcji złożonej robisz to przeważnie w głowie a nie rozpisujesz wzór emotka Czy też wzór na pochodna funkcji przemnozonej przez stała.
6 gru 15:10
. : Krystian w przypadku tych funkcji można i nawet Ci co do pierwszej pisałem słownie tok rozumowania który WŁAŚNIE KORZYSTA z tegoż twierdzenia.
6 gru 15:11