matematykaszkolna.pl
granica cytryna: czy bez analizy wykresu funkcji da sie okreslic czy granica w punkcie istnieje?
5 gru 18:03
wredulus_pospolitus: Co oznacza dla Ciebie: "analiza wykresu" Czy policzenie granicy lewo i prawostronnej uważasz, za "analizę wykresu"
6 gru 09:31
cytryna: nie, ale skad mozesz wiedziec dokad dazy nieskonczonosc skoro nie wiesz jakw yglada wykres i nie jestes w stanie powiedziec czy 0+ czy 0
6 gru 10:21
chichi: dokąd dąży nieskończoność
6 gru 10:28
Jolanta:
 x2+4 
Może coś takiego f(x)=

policz grxnice przy x→2
 x−2 
6 gru 10:29
wredulus_pospolitus: heee Że tak to uprzejmie ujmę emotka
6 gru 10:39
Jolanta:
 [8] 
Po podstawieniu 2 wychodzi

w takiej sytuacji obliczamy granice lewostronna i
 [0] 
prawostronn
 [8] 
a z lewej strony lim. =

=−
 [0] 
x→2
6 gru 10:42
Jolanta: Z czego się smiejesz ? Próbuje wyjaśnić jak pamietamMoze coś pomoze
6 gru 10:43
cytryna: ale mi chodzi o granice tego typu gdzie funkcja jest zlozona np z kilku funkcji trygonometrycznych nie idzie tego narysowac i nie wiem jak to oszacowac lim (tgπx + ctgπx) x−>1 lim ( sinπx/cosπx + cosπx/sinπx) i tu ciezko okreslic czy z obu stron dazy do tej samej nieskonczonosci
6 gru 10:49
Jolanta:
 8 
Z prawej strony granicą przy x→2+=

=
 0+ 
Ponieważ mamy różne wyniki z lewej strony i z prawej strony granicą w punkcie 2 nie istniej
6 gru 10:51
Jolanta: Przykro mi ale w tym nie pomoge
6 gru 10:53
wredulus_pospolitus: 1. Jolanta −−− mój komentarz dotyczył tego co cytrynka napisała 2. Cytryna −−− w tego typu granicy akurat jest o tyle łatwo, że jedna z funkcji trygonometrycznych przyjmie konkretną wartość podczas gdy druga będzie dążyć do ± w zależności od strony z której dąży do danego x0
6 gru 11:29