matematykaszkolna.pl
równanie darling: Do czego dązą pierwiastki x1 i x2 równania kwadratowego ax2 + bx + c = 0 gdy a dąży do zera b i c są stałe oraz b ≠ 0
4 gru 19:10
ABC: użyj alternatywnych wzorów na pierwiastki równania kwadratowego , których używają numerycy gdy b2 jest dużo większe niż 4ac
4 gru 19:20
darling: co masz na mysli?
4 gru 19:26
ABC: wzory które znam z książki o ZX Spectrum z lat młodości emotka
 2c 
x1,2=

 −b±b2−4ac 
tu dobrze widać że gdy a→0 to jeden pierwiastek idzie do U−{c}{b} a drugi do nieskończoności
4 gru 19:30
Jolanta: rysunek
 1 
Ten wąski wykres to y=x2. Ten szeroki to y =

x2
 20 
Czym mniejsze a tym ramiona będą bliżej osi x Jezeli wzór będzie taki jak podajesz to parabola Będzie przecinała os x w dwóch punktach czymniejsze będzie a tym bardziej będą od siebie oddalone Czyli jeden x będzie dążył domu minus nieskonczonosci a drugi do plus nieskończoności
4 gru 19:30
darling: ad abc tylko ja w zyciu na zajeciach nie widzialem takiego wzoru i takie troche nielegalne wydaje sie uzycie gp ad jolanta rozumiem o co chodzi ale to takie wytlumaczenie graficzne i nie wiem czy to trzeba jakos zapisac wynioskowac czy co
4 gru 19:48
ABC: na jakich studiach jesteś ? na politechnice to legalny wzór , zresztą łatwo go wyprowadzić
4 gru 19:51
darling: analityka gospodarcza
4 gru 20:00
wredulus_pospolitus: To coś z katedry ekonomii i zarządzania Bo dla mnie pierwsze skojarzenie to 'fikuśne' nazwanie ekonomii emotka
4 gru 20:03
ABC:
 c 
ze wzorów Viete'a masz x1*x2=

podstawiając na x2 zwykły wzór dostajesz:
 a 
 c 1 c 2a 
x1=

*

=

*

i a się skraca
 a x2 a −b+b2−4ac 
4 gru 20:09
darling: katedra jest metod ilosciowych w naukach spolecznych troche cos mniej ogolnego niz ekonomia bo skupia sie na ekonometrii analizie danych itp
4 gru 20:10
darling: chociaz poki co jest troche sporo matematyki w porownaniu do tych innych ekonomicznych kierunkow takich bardziej typowych
4 gru 20:18