matematykaszkolna.pl
Funkcje wymierne Piotrek05: Pociąg A o prędkości v km/godz wyjeŜdŜa ze stacji po odejściu pociągu B jadącego z prędkością v1 km/godz. Godzina odejścia pociągu A była tak dobrana, aby oba pociągi przyjechały jednocześnie do końcowej stacji. Pociąg B przejechawszy 2/3 drogi zmuszony był zmniejszyć prędkość o połowę i wskutek tego pociągi spotkały się a km przed końcową stacją. Wyznaczyć odległość między tymi stacjami.
11 lis 13:52
Wanda: to poczekaj na nowego premiera
11 lis 14:07
Zuzua: Ale Wy mili zamiast pomóc..
11 lis 14:44
wredulus_pospolitus: Ja się akurat zapytałem ze względu na to jakie słowa były użyte. Natomiast Wanda to ma chyba za ciasne majtki i dlatego mózg się jej/mu wyłączył. Piotrek −−− to przerobię treść zadania, przeczytaj i potwierdź czy oto chodzi: 1. Ze stacji a wyjeżdża pociąg B z prędkością v1. 2. Jakiś czas później ze stacji a wyjeżdża pociąg A z prędkością v. 3. Normalnie, oba pociągu przyjadą do stacji b w tym samym momencie. 4. Jednak z jakiegoś powodu, po przejechaniu 2/3 drogi, pociąg B zaczyna jechać z prędkością
 v1 

 2 
5. Związku z tym, pociąg A dogonił pociąg B na a km przed końcową stacją. O to chodzi w tym zadaniu kolory użyłem po to, aby można było rozróżnić co oznacza dane A lub B
11 lis 14:53
Piotrek05: Dziękuję. Tak.
11 lis 16:00
Piotrek05: Czy ktoś potrafi to zadanie?
12 lis 09:02
an: Co jest dane w/g mnie: prędkości pociągów A⇒ v, B⇒v1, pociąg B zmniejsza prędkość B⇒0,5v1 po przejechaniu 2/3 drogi pociąg A dogania B w odległość a od stacji docelowej Wyszło mi S=4a, muszę to jeszcze sprawdzić, ale dopiero za wrócę
12 lis 11:37
an: 4a to wyżej to mi "wyskoczyło samoistnie" Robimy równanie czasów dojazdów pociągów do spotkania na odległości a od celu
2S 1/3S−a S−a S S 


+

=

+


3v1 1/2v1 v v1 v 
 2v−v1 
S=3a

 v 
12 lis 13:06
wredulus_pospolitus: jeszcze tylko bym objaśnił (aby nie było wątpliwości), że:
S S 


to inaczej czas jazdy (do stacji B) pociągu B minus czas jazdy (do stacji
v1 v 
B) pociągu A więc to nam daje −−− różnicę w czasach odjazdu ze stacji A
12 lis 13:18