matematykaszkolna.pl
kombinatoryka studia 1: Na ile sposobów można rozdać 15 cukierków 4 studentom i 5 studentkom jeśli cukierki są rozróżnialne?
2 lis 21:27
1: czy dobrze myślę, że to wyjdzie (23 po 15) * 15!?
2 lis 21:28
1: chyba nie, ale nie mogę dojść do tego nie pisząc jakiejś sumy jako Sigmy czy coś podobnego z warunkami
2 lis 21:36
wredulus_pospolitus: Skąd to się wzięło? Zacznijmy od tego, że: 1. Z założenia student i studentka są rozróżnialni 2. Z założenia osoby tej samej płci nadal są rozróżnialni 3. Cukierki także mają być rozróżnialne. Więc każdy z 15 cukierków 'wybiera' sobie jednego z 9 właścicieli. stąd mamy: 915
2 lis 22:30
1: a gdy: jeden cukierek jest wiśniowy, jeden cukierek jest bananowy, a pozostałe malinowe i każda osoba ma dostać co najmniej jednego cukierka?
3 lis 16:32
1: trzeba rozważyć dwa przypadki, gdy jedna z osób otrzyma te obydwa rozróżnialne tj bananowy i wiśniowy albo gdy dostaną go dwie różne osoby
3 lis 16:37
1: a dobra po prostu w jednym można 92 * kombinacje z powt.
3 lis 16:43
1: jednak nie
3 lis 16:44
. : Ta wersja to jest Twój wymyśl czy faktyczny podpunkt w zadaniu?
3 lis 17:11
1: faktyczny, co za trudny?
4 lis 18:52
wredulus_pospolitus: To podaj proszę DOKŁADNĄ treść zadania ... ponieważ jeżeli myślę to co myślę, to o ile nie jest to trudne, o tyle trudno by było uczniowi / studentowi policzyć to w inny sposób jak rozpisując na poszczególne przypadki.
4 lis 20:17