matematykaszkolna.pl
Równanie trygonometryczne - do sprawdzenia passata: Proszę o sprawdzenie, czy dobrze rozwiązałam to zadanie, bo wychodzą mi złe odpowiedzi, a jak patrzę w internecie odpowiedzi to też są różna rozwiązania, zależy jak ktoś rozwiąże. Czy może mi ktoś wytłumaczyć, o co chodzi? Czy może mam dobrze, ale jeszcze powinnam to jakoś przekształcić? (cosx−sinx)2+tgx=2sin2x cos2x−2sinxcosx+sin2x+sinxcosx=2sin2x 1−2sinxcosx+sinxcosx=2sin2x / *cosx cosx−2sinxcos2x+sinx−2sin2xcosx=0 cosx(1−2sinxcosx)+sinx(1−2sinxcosx)=0 (cosx+sinx)(1−2sinxcosx)=0 cox+sinx=0 sinx=−cosx / :cosx sinxcosx=−1 tgx=−1 x=−π4+kπ lub 1−2sinxcosx=0 −2sinxcos=−1 / : (−1) 2sinxcosx=1 sin2x=1 2x=π2+2kπ / :2 x=π4+kπ A w odpowiedzi jest π4+2
1 lis 16:57
wredulus_pospolitus: no to rozpisz parę rozwiązań które Ci wyszyły: .. ; −π/4 ; π/4 ; 3π/4 ; 5π/4 ; 7π/4 ; 9π/4 ; ... Jak możesz to zapisać emotka A jak masz w odpowiedziach emotka
1 lis 17:01
passata: ahhh.. rozpisałam sobie na wykresie i zaklikało w mózgu, wszystko idzie, co π2 emotka Dzięki wielkie
1 lis 17:05
passata: a czy wiesz może, czy jak bym zostawiła w takiej postaci dwóch rozwiązań to będzie zaliczone na maturze? Czy muszę to uogólnić?
1 lis 17:06
W: I też cosx≠0 ze względu na tg(x) (tego brakuje )
1 lis 17:07
passata: tak, tak, mam to zapisane emotka zapomniałam tutaj wpisać
1 lis 17:08
wredulus_pospolitus: szczerze mówiąc, to nie wiem jakby sprawdzający podszedł do rozwiązania: x = −π/4 + kπ ∨ x = π/4 + kπ nie jest to błędne rozwiązanie. Jednak jak sprawdzający sprawdzają ... to nie wiem ... według mnie istnieje cień szansy, że ktoś by obciął punkty
1 lis 17:13