matematykaszkolna.pl
Aby wykazać, że ciąg nie jest geometryczny Monika: Czy mając wzór ciągu, to aby wykazać, że nie jest geometryczny, wystarczy podać 3 kolejne wyrazy i pokazać, że nie jest? Bo kiedyś spotkałam się z wzorem ogólnym c.arytm. i 3 pierwsze wyrazy tworzyły c.arytm. ale następne już nie. Zatem uzasadniać to zawsze na wzorze ogólnym an oraz a(n+1) i badać ich iloraz?
29 paź 23:10
W:
an+1 

=q stała
an 
29 paź 23:30
Monika: Tak, ale czy można podać kilka liczbowych wyrazów i tym sposobem uzasadnić? Bo w arytmetycznym różnica wychodzi mi stała dla kilku początkowych, a potem się zmienia.
29 paź 23:56
W: Natomiast jeżeli
an+1 

≠q to wtedy taki ciąg nie jest ciągiem geometrycznym .
an 
30 paź 00:02
W: Ja mysle ze bada sie z definicji
 an+1 
∃ ∀

=q
 an 
q≠0 n∊N
 a2 a3 
czy można natomiast tak

=

=q? Może ?
 a1 a2 
30 paź 00:10
Monika: W − ja to wiem. Mnie chodzi o odpowiedź na pytanie, czy mogę użyć liczb dla początkowych wyrazów, czyli dla n=1, n=2, n=3 itd a nie tego wzoru, który podałeś.
30 paź 00:12
W: Mam podane w książkach z ktorych sie ucze do matury ze badamy ze definicji czy taki ciąg jest geometryczny czy arytmetyczny Natomiast czy można na konkretnych liczbach ? Napisałem Ci wyzej ze nie wiem czy to jest aby dowód .
30 paź 00:18
W: Ty chcesz zrobic tak Mamy ciąg o wyrazie ogólnym an=2n a1=2 a2=4 a3=8 a4=16
a2 a3 a4 

=2=q ,

=2=q .

=2=q
a1 a2 a3 
Iloraz tego ciągu jest stały i wynosi q=2 więc te3n ciąg jest ciągiem geometrycznym No w sumie jest (bo jest) ale czy to jest dowód?
30 paź 00:33
Monika: nadal próbuję się dowiedzieć, czy konieczne jest takie Twoje badanie, czy mogę na kolejnych LICZBOWYCH wyrazach ciągu. OTO JEST PYTANIE.
30 paź 00:40
W: To jest tylko moja odpowiedz .Nie . Nie możesz
30 paź 00:49
ABC z roboty: W waszej dyskusji pominęliście ważny fakt inaczej udowadnia się że ciąg jest geometryczny a inaczej się udowadnia że nie jest żeby udowodnić że nie jest wystarczy faktycznie znaleźć 3 wyrazy nie spełniające proporcji
30 paź 09:38
W: Fakt . Wystarczy podać kontrprzykład . Więc koleżanka Monika miała rację .
30 paź 10:44
Monika: Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki i poświęcony czas. Pozdrawiam serdecznie emotka
30 paź 12:27
Adamm: Ja bym powiedział że ciągi a1 ∊ R, an = 0 dla n ≥ 2 są geometryczne...
30 paź 14:23