matematykaszkolna.pl
proszę o rozwiązanie anna: do zbioru A należy 5 liczb a do zbioru B − 8 liczb Ile jest odwzorowujących zbiór A w zbiór B a) różnowartościowych b) malejących wynik a) 6720 b) 56
29 paź 11:50
ite: a/ Wskazówka: Masz pięć liczb, którym musisz dobrać pary spośród ośmioelementowego zbioru B. Parę dla pierwszej liczby ze zbioru A możesz dobrać na osiem sposobów. Dla drugiej liczby z A para musi być inna (odwzorowanie różnowartościowe), więc możesz ją wybrać spośród pozostałych siedmiu elementów zbioru B.
29 paź 12:20
ite: b/ Liczby dobrane ze zbioru B jako pary dla pięciu liczb z A można wypisać i ułożyć w ciąg. Z warunków zadania musi być to ciąg malejący. Kiedy pięć liczb można ułożyć od największej do najmniejszej? Wystarczy, że nie ma wśród nich dwóch jednakowych. Czyli ze zbioru B należy wybrać pięć różnych liczb, bo można je ułożyć w ciąg malejący zawsze i to tylko w jeden sposób. Odwzorowań malejących jest tyle, ile sposobów wybrania pięciu elementów ze zbioru ośmioelementowego.
29 paź 12:32
Adamm: Oba zadania można zrobić jednocześnie. Funkcję różnowartościową możemy przedstawić w sposób
 
nawias
8
nawias
nawias
5
nawias
 
jednoznaczny jako złożenie bijekcji i funkcji malejącej, stąd 5!*
w a)
  
29 paź 13:17
anna: punkt a zapisałam jako wariacje bez powtórzeń czyli Vvk
nawias
8
nawias
nawias
5
nawias
 
*5!
 
mam pytanie jak zapisać punkt b
29 paź 13:39
anna: do punktu b zastosowałam wzór
nawias
8
nawias
nawias
5
nawias
 
= 8!5!(8−5) = 8*7*63!= 56
 
czy to jest dobrze
29 paź 16:54
. : Tak. Tak będzie dobrze
29 paź 16:55
anna: dziękuję
29 paź 17:59