matematykaszkolna.pl
L zespolone delta Kasi: Czemu gdy liczę pierwiastki równania zespolometp Wychodzi jakas delta i ta deltę porównuję się do z2 porównując czesci rzeczywiste do rzeczywistych itp Czsmu mozna pisac ze delta = z2
22 paź 01:19
6latek: Teoria powinna byc w podręczniku. Delta to konkretna liczba zespolona oznaczmy ją sobie na nasze potrzeby (u) Więc chcąc znależć pierwiastki kwadratowe z tej liczby trzeba i nalezy znależć wszystkie liczby zespolone (z) spełniające równanie u=z2 Niech z=x+yi oraz u=a+bi a+bi=(x+yi)2 a+bi=x2−y2+2xyi a=x2−y2 b=2xy To jest bardzo zmudna metoda bo pakujemy sie w rownanie stopnia czwartego jeśli a i b są rózne od zera Sa inne −zobacz na trapezie (pokazuje spoko sposób ) Sa tez gotowe wzory
22 paź 04:15
wredulus_pospolitus: Przepraszam −−− ale może mi ktoś wyjaśnić o jakiej delcie mówi autor tematu? Mi od razu kojarzy się z deltą z równań kwadratowych i dlatego czuję się całkowicie zagubiony o co autor się pyta, a 6latek pisze.
22 paź 10:54
Kasi: no chodzi mi o delte rownan kwadratowych np z2 + (4i−2) + 2 +4i = 0 i ze tego delte porownuje sie do tego kwadratu liczby zespolonej i nie wiem czemu
22 paź 11:15
6latek: Witamemotka Właśnie wstałem i zrobiłem sobie emotka Także skojarzyła mi się ta delta z równaniem kwadratowym i powiem szczerze skojarzył mi się od razu autor tego pytania . Odpowiedziałem mu tylko na pytanie dlaczego można tak zapisać
22 paź 11:33
wredulus_pospolitus: eeee ... na pewno tak wygląda to równanie: z2 + (4i−2)z + 2 +4i = 0
22 paź 11:36
wredulus_pospolitus: druga sprawa ... i mówisz, że wykładowca napisał: Δ = z2
22 paź 11:37
6latek: Może kolego tak Napisz czego tak faktycznie nie rozumiesz Masz zwykłe rownanie kwadratowe .Liczysz delte i zeby wyznaczyc pierwiastki tego równania liczysz pierwiastek z delty tak samo przy tym równaniu (zgubiłes (z) liczysz delte i musisz policzyc pierwiastki z tej delty jest to liczba zespolona więc beda dwa pierwiastki i wybieraz sobie jeden do obliczen Policz delte i napisz jaka wyszła
22 paź 11:39
Kasi: Rozwiąż równania w zbiorze liczb zespolonych z2 + (4i−2)z + 2 +4i = 0 Δ=−32i −20 z2 = −20 −32i a2 −b2 =−20 2ab =−32 Cos takiegop bylo
22 paź 11:43
Kasi: moje pytanie to czemu w taki sposob porownuje sie ta delte ?
22 paź 11:44
wredulus_pospolitus: ohhh .... to z2 to 'nie to samo z2' co w równaniu. wykładowca dał ciała dublując oznaczenia (zapewne odruchowo to uczynił). d2 = −20 − 32i ; d = a + ib stąd mamy układ równań a2 − b2 = −20 2ab = −32 a chcemy to zobaczyć, aby zapisać: Δ = −32i−20 = d2} = |d| i jechać dalej z rozwiązaniem.
22 paź 11:51
kasi: tak ale ja rozumiem samo porownanie czesci urojonych i rzeczywistych ale zastanawiam sie dlaczego ta delte porownuje sie do kwadratu definicji liczby zespolonej? pytam sie skad ten ruch bo przeciez sama delta to nie pierwiastki czemu tak sie robi
22 paź 11:54
wredulus_pospolitus: tak jak napisałem −−− co 'z' z: z2 = Δ nie jest tym samym 'z' co w równaniu kwadratowym. wykładowca chciał zapisać Δ = (liczba zespolona)2 tak aby łatwiej było wyznaczyć Δ = ...
22 paź 11:56
wredulus_pospolitus: tak samo jak rozwiązując równanie kwadratowe w zbiorze liczb rzeczywistych wyliczając Δ ... patrzyliśmy czy jest liczba całkowita 'd' taka, że d2 = Δ
22 paź 11:57
kasi: tak ja wszystko rozumiem ze Δ = (liczba zespolona)2 ale pytam dlaczego Δ = (liczba zespolona)2 wiem ze z = a+bi i ze o to chodzilo ale ja sie pytam dlaczego porownujemy to do delty
22 paź 12:00
6latek: Zacznij myślec Jesli masz obliczyc pierwiastki z delty to do czego chcesz to porównac ?
22 paź 12:28
kasi: no ale delta to czesc wzoru na pierwiastki wiec jak mozna ja sama porownac? I czemu niby do kwadratu?
22 paź 12:35
6latek: Dobrze ze wzialem tabletki na nadciśnienieemotka Delta nie jest czescia wzoru na pierwiastki rownania tylko pierwiastek z delty (musisz te pierwiastki wyznaczyc jak to zrobisz to juz dla mnie rybka
22 paź 12:47
wredulus_pospolitus: Chwila −−− powiedzmy, że masz równanie kwadratowe w zbiorze liczb rzeczywistych i wyszło Ci, że: Δ = 15'376 jaki jest Twój następny krok
22 paź 12:52
kasi: pierwiastek z delty i x = ( −b +/− Δ ) / 2a
22 paź 13:03
wredulus_pospolitus: ale w jaki sposób byś policzyła tenże pierwiastek ... bez użycia kalkulatora
22 paź 13:07
kasi: pierwiastek bez tego no to tylko jesli by sie dalo jakos skrocic ze wzrou skroconego mnozenia cale rownanie
22 paź 13:12
wredulus_pospolitus: Wskazówka −−− rozłożyłabyś liczbę 15'376 na czynniki pierwsze i na tej podstawie wyznaczyła pierwiastek z tej liczby. A takie zadanie można porównań z .... znalezieniem jaka liczba podniesiona do kwadratu daje wartość która przyjmuje Δ. Tak samo w liczbach zespolonych −−− chcemy znaleźć taką liczbę zespoloną ... którą gdy podniesiemy do 2 to otrzymamy wartość wyliczonej Δ dlatego przyrównujemy: (a+ib)2 = Δ i wyznaczamy te 'a' i 'b'.
22 paź 13:19
kasi: no ale czemu niby do kwadratu skoro delta to jakas liczba to czemu nie mozna pisac Δ = a+bi
22 paź 13:22
ABC: bo chcesz znaleźć pierwiastek z delty
22 paź 13:23
6latek: Pytanie Czy przeczytałes dokładnie mój pierwszy wpis?
22 paź 13:25
kasi: no ale przeciez tutaj nie uzywa nikt tego wzoru na pierwiastek z tych zwyklych rownan tylko podstawiacie te czesci porownujac Δ = z2 wiec nie wiem jaki pierwiastek
22 paź 13:26
6latek: Kolego sympatyczny Naprawde wróc do teorii taki zapis Δ=z2 co według Ciebie oznacza ten zapis ? tak po chłopsku
22 paź 13:35
kasi: delta to kwadrat liczby zespolonej
22 paź 13:37
6latek: No nie ja bym sobie tłumaczył tak Musze znależc taka liczbe (z) ktora podniesiona do kwadratu da Δ Więc zeby wyznaczyc liczbe (z) to musze spierwiastkowac obie strony tego rownania Δ=z2 Δ=z powinno sie zapisac Δ=|z| bo x2=|x| pamietaj o tym ale tutaj zostawię tak zeby nie pomylić z modułem liczby z No to jak Δ=z to Δ=z2 Teraz sposob wyznaczenia tych pierwiastkow to należy do Ciebie
22 paź 13:51
kasi: nie rozumiem tego sposobu rozumowania ze szukamy liczbe z ktora da delte nie wiem co to ma do szukania pierwiastkow no ale niewazne. a jak juz oblicze a i b to jak mam wzynaczyc teraz z tego z ( argumenty)
22 paź 13:57
6latek: No i dalej chłop swoje , i baba swoje Szukamy liczbe z ktora da pierwiastek z delty a nie delte
22 paź 14:08
kasi: No ale po cholere szukac z która da pierwiastek z delty skoro ja chce liczbę z która jest rozwiązaniem równania a nie rownoznacznej z pierwiastkiem z delty
22 paź 14:10
6latek: Czy w ogole rozumiesz o czym piszesz? Zadajesz pytanie dlaczego Δ=z2 a nie rozrozniasz rozwiazan rownania od pierwiastka z delty?
22 paź 14:19
Adamm: Rozwiazując równanie kwadratowe trzeba liczyć pierwiastek z delty
22 paź 14:19
Adamm: az2+bz+c = 0 z2+(b/a)z+c/a = 0 (z+b/2a)2 = (b2−4ac)/4a2 (z+b/2a)2 = Δ/(2a)2 Teraz szukamy w takiego że w2 = Δ (z+b/2a)2 = (w/2a)2 z+b/2a = ±w/2a z = (−b±w)/2a Otrzymujemy wzór, w skrócie, z = (−b±Δ)/2a Gdyby Δ okazało się nieujemną liczbą rzeczywistą, akceptujemy Δ jako nieujemne rozwiązanie w równania w2 = Δ (nawiesem mówiąc − to jedyna interpretacja 2, więc same pierwiastki nie są wcale takie super fajne i intuicyjne). Nie ważne jaką liczbą zespoloną jest Δ, równanie trzeba rozwiązać za pomocą jakiegoś akceptowalnego rozwiązania w (czyli pierwiastki okej, ale z liczb rzeczywistych). Zapisując w = x+yi, Δ = a+bi można otrzymać układ równań x2−y2 = a 2xy = b Z którego można znaleźć x, y, otrzymując w za pomocą a, b i pierwiastków
22 paź 14:32