matematykaszkolna.pl
Okrąg w punkcie P frank: Mógłby mi to ktoś nieco przybliżyć, żebym lepiej zrozumiał: "Mając dany punkt P(x , y) i okrąg o środku w punkcie O(x0 , y0) i promieniu r, powiedzieć czy punkt P leży po wewnętrznej, zewnętrznej stronie okręgu czy też na okręgu." Dziękuje.
7 paź 14:50
ABC: obliczasz odległość punktu od środka okręgu i masz 3 możliwości −mniejsza od promienia wewnątrz −równa promieniowi na okregu −większa od promienia na zewnątrz
7 paź 15:40
frank: Ok dzięki. A czy podobnie ma się rzecz w tym przypadku? "Mając dany punkt P(x,y) i kwadrat o punkcie przecięcia przekątnych w O(x0 , y0) i boku długości a, powiedzieć czy punkt P leży wewnątrz, na zewnątrz czy na brzegu kwadratu. Boki kwadratu są równoległe do osi x, y."
7 paź 16:17
Krzysiek: rysunek Punkt P leże wewnątrz kwadratu o boku a Punkt Q leży na zewnątrz danego kwadratu Punkt R leży na boku (brzegu) kwadratu danego
7 paź 19:43
Monika: Witaj Krzysiek Ale frank boku a kwadratu nie ma podanego. To najpierw frank oblicz odległość środka O od osi x, i wtedy otrzymasz bok kwadratu. I teraz już łatwo: Jeśli długość OP < a, to punkt P leży wewnątrz kwadratu Jeśli OP > a, to punkt P leży na zewnątrz Jeśli OP >= a, to punkt P leży na brzegu kwadratu.
7 paź 23:45
Krzysiek: Dobry wieczór emotka Zobaczyłem punkt (0,0) i skojarzyłem w pierwszym momencie to z punktem w początku ukladu współrzędnych (czyli narysowałem jeden z przypadków) Monika ale napisał że dane śą wspołrzedne punktu ,wspołrzedne punktu przecięcia przekątnych (przecinają sie pod kątem prostm i dzielą sie na połowy ) , i dany bok więc to łatwo narysować i sprawdzic Ale też można obliczyc . Niekiedy łatwiej narysować emotka
8 paź 00:06
Monika: Oczywiście, że łatwiej − tak jak napisałeś − graficznie wyłapać dł. a. emotka
8 paź 00:11
frank: Dziękuje za pomoc i przepraszam za zamieszanie z treścią.
9 paź 19:49