matematykaszkolna.pl
logika tomasz: Zapisz poniższe zdanie logiczne w postaci symbolicznej i rozstrzygnij ich prawidziwosc jesli z faktu ze krakow jest na poludnie od warszawy wynika ze krakow nie jest na poludnie od warszawy to krakow nie jest na poludnie od warszawy
4 paź 22:34
chichi: pokaz proszę jak oznaczyłeś zmienne zadaniowe
4 paź 23:46
tomasz: nie bardzo wiem jak sie za to zabrac ale jak bylo zadanie z romeo i julia to profesor oznaczał fakt że sie kochają poprzez P(r,j)
5 paź 00:09
chichi: ale to już chyba rachunek predykatów..
5 paź 00:52
ite: Tak z ciekawości: czy to zdanie mieliście podyktowane bez znaków interpunkcyjnych?
5 paź 10:42
tomasz: Nie ale znaki interpunkcyjne za wiele nie zmieniaja
5 paź 21:09
to masz: Po co Ci logika, jeżeli piszesz Kraków i Warszawa małymi literami p : Kraków jest na południe od Warszawy (p⇒¬p)⇔¬p
5 paź 21:17
Tomasz: Z logiki nie wynika potrzeba schludnej maniery pytania
5 paź 22:13
Krzysiek: I tu jesteś w błędzie
5 paź 22:14
ite: Znaki interpunkcyjne w języku naturalnym są odpowiednikiem nawiasów w rachunku zdań. Ich brak (lub obecność) zmienia sens wypowiedzi. − Nie, pójdę tam jutro. znaczy zupełnie co innego niż − Nie pójdę tam jutro. Naprawdę przepisując zdanie bez nich, utrudniasz sam sobie analizę i zapisanie zdania symbolami. Mam też utrudniasz, bo nie wiadomo, czy chodzi o zapis KRZ czy KRP.
5 paź 22:47
ite: ↑ Nie wiadomo, bo nie jest podane dokładnie polecenie.
5 paź 23:01
ite: Może ktoś jeszcze będzie kiedyś szukał na tym forum sposobów zapisu zdań z języka naturalnego za pomocą predykatów, więc uzupełnię to. Jeśli P(x,y) jest predykatem: x leży na południe od y, k − oznacza Kraków w − Warszawa Jeśli z faktu, że Kraków jest na południe od Warszawy, wynika ze Kraków nie jest na południe od Warszawy, to Kraków nie jest na południe od warszawy. [P(k,w)⇒¬P(k,w)]⇒¬P(k,w)
7 paź 22:02