matematykaszkolna.pl
Proszę o pomoc: Wyznacz objętość ostrosłupa prawidłowego Monika: Proszę o pomoc: Wyznacz objętość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego, którego pole powierzchni bocznej wynosi P , zaś kąt pomiędzy wysokościami sąsiednich ścian bocznych, wychodzącymi z wierzchołka podstawy wynosi alfa.
1 paź 10:27
. : Dobrze... co byłaś w stanie zrobić? Na którym etapie się zatrzymujesz?
1 paź 10:59
Monika: mam już zapisane pole boczne tego ostrosłupa P=2ah. Nie wiem o co chodzi z tym kątem. Bo jeśli sąsiednie wysokości wychodzą z 2 wierzchołków podstawy, to widzę ten kąt dwuścienny, więc tw. cosinusów. Ale jeśli te dwie wys. ścian bocznych wychodzą z 1 wierzchołka podstawy (a tak jest w treści), to nie wiem jaką dł. ma odcinek w podstawie trójkąta równoramiennego o bokach h oraz h i kącie alfa przy wierzchołku tego trójkąta.
1 paź 11:09
Nika: rysunek w=hb
1 paź 14:17
Monika: Nika, ale obie wysokości ścian bocznych mają wychodzić z 1 wierzchołka podstawy − tak jest zapisane w treści.
1 paź 15:54
Monika: Dlatego to zadanie jest takie skomplikowaneemotka
1 paź 15:55
ite: rysunek Chyba o te wysokości sąsiednich ścian bocznych chodzi, wychodzą z tego samego wierzchołka podstawy.
1 paź 16:25
Monika: Ite, tak! I właśnie nie wiem, jak obliczyć trzeci bok tego zielonego trójkąta, jaka to część z długości a? Jego dwa boki to h, a kąt między nimi alfa. I tu mam zawieszenie mózgu.
1 paź 16:50