matematykaszkolna.pl
Dowód Mu Zhuohua: rysunek Mam udowodnic twierdzenie że jeśli mam dwa kąty które maja ramiona odpowiednio prostopadłe to te kąty są równe jeśli oba są albo ostre albo rozwarte Dowód zrobiony dla kątów ostrych że kąt A = kątowi D Biorąc pod uwage Δ prostokątne AEC i BDC kąt A= 90o−C i kąt D=90o−C stąd kąt A= kątowi D Moje pytanie jest takie Czy należy wobec tego jeszcze robić dowód dla kątów rozwartych (tzn przyległych do kątów A i B ) czy wtedy wystarczy napisać −skoro kąty A i D są rowne to kąty przyległe do A tez są rowne i ich miara wynosi 180o−A? czy osobno należy przeprowadzic dowód −jesli tak to jak by to miało wyglądac bo nie widze jakie wtedy trójkaty prostokątne brać pod uwagę . dziękuje
29 wrz 15:04
ite: 👉 wstawienie treści zadania pomoże zrozumieć problem
29 wrz 15:41
ite: "Dowód zrobiony dla kątów ostrych że kąt A = kątowi D" → czyli nie dla tych z rysunku (ich miar)?
29 wrz 15:42
Mu Zhuohua: Dzień dobry ite emotka Treśc zadania jest dokładnie taka jak napisałem (czyli udowodnic to twierdzenie . Strzałkami oznaczyłem kąty przyległe do A i D z lenistwa . fakt jest to niechlujnie
29 wrz 17:55
. : Łatwiej byłoby zauważyć podobieństwo trójkątów ABC i DE'brak oznaczenia' Wtedy mamy dwa takie same katy które są dopełnieniem do 180o kątów o których mowa w zadaniu
29 wrz 17:59