matematykaszkolna.pl
Dowód KlasaV-VIII: rysunek Udowodnij ze trapezie równoramiennym można opisać okrąg Nie chodzi o przeprowadzenie samego dowodu tylko Założenie : rysunek Co będzie tezą ? Czy mogę napisać tak ? Teza: Jeśli trapez jest równoramienny to można na nim opisac okrąg . Dowód : I tu się bawię z kątami
27 wrz 11:36
ite: Założenie − to, co podano w treści zadania jako pewne, co zostało potwierdzone. Teza − to co mamy dopiero pokazać, że jest prawdziwe (wynika) w sytuacji prawdziwości informacji z założenia (lub mamy obalić ← zwykle łatwiejsze) Udowodnij, że na trapezie równoramiennym można opisać okrąg.
27 wrz 13:29
KlasaV-VIII: Dobrze Oglądałem dzisiaj gdzie gościu przy zadaniu z serii wykaz ze ... z próbnej matury mówi oż nie ma potrzeby przy takim zadaniu pisac założenia i tezy Według mnie to błąd i to duży który może kosztować utratę punktów
27 wrz 13:35
chichi: to, że w szkole pokazali trójkę: zał. → teza → dowód, to tylko aby uczniom uporządkować schemat, nikt w matematyce nie pisze takich bzdur, polecenie zawiera w sobie odpowiednie założenia oraz tezę, pod poleceniem jedynie pisze się dowód i się go po prostu przeprowadza emotka
27 wrz 14:09
ite: Trzeba by sprawdzić w zasadach oceniania CKE, jak akurat to zadanie było punktowane.
27 wrz 14:10
KlasaV-VIII: To inaczej może . Wiadomo wszem i wobec ze iloczyn liczby parzystej i nieparzystej to liczba parzysta więc jest podzielna przez 2 To po co pisać taka bzdurę w dowodzie ? Przecież sprawdzający bardzo dobrze o tym wie (przynajmniej powinien . A jednak musisz to napisać . Tym razem nie zgodzę się z Tobą. Ale dochodził się nie będę emotka
27 wrz 15:24
chichi: no teraz to żeś dał do pieca... mylisz pojęcie ogólnie znanego faktu nt. parzystości, a co to ma wspólnego z założeniami z polecenia czy też tezą? to już jest część logicznego wnioskowania podczas dowodu... emotka
27 wrz 15:27
KlasaV-VIII: Dobra. Bardziej chodziło mi o to że w matematyce nie ma bzdur emotka U mnie w starej książce do geometrii przy dowodach jest napisane założenie ,teza i dowód . Nie spieram się tak bardzo gdyż czasy się zmieniają od 1961r.
27 wrz 15:35
chichi: wiadomo, ze nie jest to błędem, niektórzy sobie tak piszą. natomiast nie jest to potrzebne, ani konieczne. w dowodach bardzo dużo należy pisać słowami, wówczas pojawia się np. takie zdanie "z złożenia mamy, że... zatem..." i dowód ciągnie się dalej emotka
27 wrz 15:41
KlasaV-VIII: Okemotka
27 wrz 15:49