matematykaszkolna.pl
Grafy konus: Zadanie tyczy się grafów, ale nie chciałbym go rozwiązywać tylko zmodyfikować i mam nadzieje na waszą pomoc. Mianowicie tak wygląda treść tego zadania: "Firma telekomunikacja X, w której pracujesz, zdobyła kontrakt na wykonanie sieci światłowodowej nowej generacji, łączącej 13 miast wojewódzkich w Polsce (z wyjątkiem Białegostoku, Opola, Warszawy, Gdańska i Lublina). Oblicz, jaka jest minimalna długość kabla światłowodowego potrzebna do wykonania tego zadania? Odpowiedź odpowiednio uzasadnij. Skorzystaj z tabeli zawierającej odległości między miastami." Ten przypadek głosi, że jest to zadanie typowe pod algorytm Jarnika. I zgadzam się z tym. Natomiast ja bym was chciał zapytać(nie o rozwiązanie) lecz o modyfikacje tego zadania w taki sposób aby dało się tutaj wykorzystać algorytm Kruskala. Co byście tutaj zmienili w taki sposób aby zamiast jarnika dać Kruskala? Zastanawiałem się aby tutaj obliczyć minimalny koszt położenia tego kabla. W sensie wybrać takie miasta, których odległości nie wygenerują horendalnych kosztów położenia takiego światłowodu. Jak myślicie, dobry trop czy do dupy?
21 wrz 20:08
wredulus_pospolitus: Ale tu bez modyfikacji możesz jechać Kruskałem. Oba algorytmy mają ten sam cel −−− stworzyć graf spójny o najkrótszej sumie krawędzi
21 wrz 20:52
wredulus_pospolitus: Zastosuj jeden i drugi algorytm ... zobacz jak one działają (w kolejnych krokach) i jaki będzie efekt końcowy
21 wrz 20:53
konus: Ok. Dzięki
21 wrz 21:22