matematykaszkolna.pl
Truteń hickok: Takie zadanie na rekurencje, a przynajmniej tak mi się wydaje: "Wiedząc, że truteń płodzony jest bezpłciowo z królowej, a królowa płodzona jest płciowo z trutnia i królowej, narysuj drzewo genealogiczne przodków trutnia. Policz liczbę osobników w każdym pokoleniu tego drzewa. Do jakich dochodzimy wniosków?" Zdjęcie poniżej przedstawia strukture tego drzewa genealogicznego, które narysowałem: https://zapodaj.net/plik-KMFntoBqk2 to co zaznaczyłem na czerwono to pokolenia aczkolwiek nie jestem pewny czy dobrze. Jak policzyć liczbe osobników danego pokolenia. To co ja zaznaczyłem na czerwono to uznaje za pierwsze pokolenie. Dlaczego? Dlatego, że w zadaniu napisano, że królowo rodzi trutnia bezpłciowo, a więc każdy ten truteń zaznaczony przeze mnie na czerwono to byłoby pierwsze pokolenie trutnia?
21 wrz 17:44
wredulus_pospolitus: to drzewo nie ma sensu −−− z niego wychodzi (to co zaznaczyłeś na czerwono) że z trutnia wychodzi truteń
21 wrz 17:48
wredulus_pospolitus: Dla mnie trochę dziwne zadanie, które by wymagało jednak pewnej wiedzy pszczelarskiej aby je rozwiązać. Nie mam pojęcia jaki zamysł miał autor zadania.
21 wrz 17:54
21 wrz 17:57
wredulus_pospolitus: to drzewo wskazuje, że królowa powstaje bezpłciowo z innej królowej, co nie jest prawdą
21 wrz 18:04
hickok: To jak inaczej to drzewo zrobić?
21 wrz 18:26
hickok: rysunekCzy to co tu narysowałem odpowiada temu, że królowa jest płodzona z królowej i trutnia?
21 wrz 19:12
hickok: rysunekA tutaj, że najpierw królewna powstaje z trutnia i królowej, a z samej królowej bierze się truteń(to co zaznaczyłem na pomarańczowo)
21 wrz 19:16
. : Nie − − − widzisz że Truten powstaje z Królowej o generację wczesniej A królowa powstaje także z samej królowej
21 wrz 19:16
hickok: No to jak inaczej to można narysować?
21 wrz 19:22