matematykaszkolna.pl
Płotki oracle: Zadanko z płotem, czy ktoś będzie w stanie pomóc? Treść zadania w linku. Już chyba czwarty dzień próbuje i nic. https://zapodaj.net/plik-0FFfHPcpEt
20 wrz 20:20
oracle: Jeszcze zanim rozwiązanie to chciałem zapytać o wyrazy początkowe. Na początku jest pojedynczy pręt gruby. Czy więc będzie to a1 = 1 czy jakaś inna wartość?
20 wrz 20:29
wredulus_pospolitus: xn −−− liczba prętów w n'tym kroku xn = xn−1 + 2xn−2 + 1 x1 = 1 ; x2 ; 4 Poradzisz sobie z wyznaczeniem wzoru jawnego?
20 wrz 21:22
oracle: tak, bo w zasadzie chciałem zapytać tylko o tę część, którą zrobiłeś. Mógłbyś tylko mniej więcej powiedzieć jak doszedłeś do tego wzoru. Tylko to powiedz, a z resztą sobie poradze.
20 wrz 21:32
wredulus_pospolitus: kombinowałem emotka Szukałem jakiejś zależności pomiędzy etapami. 1. Najpierw myślałem nad tym, że każdy etap będzie poprzednim + 'coś', ale to już się na x2 wysypywało (brak grubego pręta) 2. Później zauważyłem, że w x4 są różne ilości cienki prętów pomiędzy grubymi (4, 6, 4, 5, 4) −−− to nie może być przypadek, ale jak to powstało 3. No to najpierw postanowiłem otrzymać x3 za pomocą x1 i x2 ... łatwo było zauważyć, że trzeba wziąć x2, dorzucić x1 (dwa grube pręty, po jednym po każdej stronie) i jeszcze dochodzi 1 cienki pręt po jednej ze stron. 4. Zauważyłem, że dokładnie w ten sam sposób powstało x4 (i wyjaśniła się też sekwencja pomiędzy grubymi szczeblami). To utwierdziło mnie w przekonaniu, że taki będzie wzór ... koniec.
20 wrz 21:40
oracle: Już rozumiem. Dzięki za pomoc.
20 wrz 21:46
kerajs: Brawo wredulusie. Ciekawe, ilu studentów jest równie błyskotliwych?
21 wrz 13:02