matematykaszkolna.pl
Dowód nie wprost Susu: Przy dowodzie nie wprost ze równaie a2=2 nie ma rozwiązania w liczbach wymiernych skorzystałem z tego że skoro prawa strona tego równaia jest parzysta to lewa tez musi byc liczbą parzystą czyli
 p 
Nech a=

i p i q sa względnie pierwsze czyli maja dzielniki (1) i (−1)
 q 
p2 

=2 to p2=2q2
q2 
Mam zrobić taki dowód ze równanie a2=3 nie ma rozwiązań w liczbach wymiernych
 p 
Przyjmijmy że a jest liczbą wymierną i a=

i p i q są względnie pierwsze
 q 
 p 
a2=(

)2=3 stad mam p2=3q2
 q 
Tutaj natomiast widze ze prawa strona jest liczba podzielna przez 3 więc i prawa strona musi być liczbą podzielna przez 3 a skoro p2 podzielne przez 3 to takze p musi być podzielne przez 3 p=3k to (3k)2=3q2 9k2=3q2 to 3k2=q2 3k2=q2 Teraz nie wiem jak dalej uzasadnić ta równość
20 sie 20:13
Susu: Do dowodu na to ze 2 jest liczba niewymierną mam to https://zapodaj.net/plik-spcfvJkbmk https://zapodaj.net/plik-FLtPi2hrIG Chciałem zrobić podobnie dla a2=3 , potem mozna zrobić dla a2=5 itd
20 sie 21:05
Saizou : Stąd masz, że q jest podzielne przez 3. Wcześniej powiedziałaś, że p jest podzielne przez 3. Tutaj dochodzimy do sprzeczności, bo założyłaś, że p oraz q są względnie pierwsze, czyli nie mają wspólnych dzielnikow.
20 sie 21:08
Susu: Może od początku p2=3q2 Zauważam ze liczba 3q2 jest podzielna przez 3 bo to iloczyn liczby 3 i q2 Wobec tego liczba p2 tez musi byc podzielna przez 3 (czy to w ogole dobre założenie?) Jeśli jest p2 podzielne przez 3 to liczba p też musi być podzielna przez 3 zapisuje ją jako p=3k skoro jest podzielna przez 3 Wstawiam do rownania p2=3q2 tak samo jak w tym przykladzie w ksiązce dostaje z tego 9k2=3q2 to q2=3k2 Teraz nie wiem czy q2 jest podzielne przez 3 bo jesli tak to beda rowniez dzielniki 3 i (−3)
20 sie 21:27
Susu: Saizou Mozesz napisać jak TY to widzisz?
20 sie 21:28
Susu: Ja Cię nie mogę Zle przeczytałem .Zamiast stąd masz to przeczytałem skąd wiesz emotka q2=3k2 to q2 musi być podzielne przez 3 i takze q musi być podzielne przez 3 Stąd dochodzimy do sprzecznosci bo p i q są ulamkiem nieskracalnym
20 sie 22:24
Saizou : Czyli de facto, chcemy pokazać, że 3 jest niewymierny. Załóżmy, że jest wymierny, czyli można go przedstawić w postaci ułamka nieskracalnego.
 p 
3 =

, gdzie p, q∊Z oraz nwd(p,q) = 1;
 q 
oznacz to, że liczy p i q są względnie pierwsze (nie mają wspólnych dzielników).
 p2 
3 =

 q2 
p2 = 3q2 p*p = 3*q*q W iloczynie 3*q*q liczba 3 występuje nieparzystą liczbę razy. W iloczynie p*p liczba 3 występuje parzystą liczbę razy lub nie występuje wcale. WNIOSEK: Liczba 3 po prawej stronie równania jest różna od liczby 3 po lewej stronie równania. Otrzymujemy sprzeczność, wiec nasze przypuszczenie było błędne, zatem 3 jest niewymierny.
20 sie 22:28
Susu: Dzięki bardzo To mi wystarczy już
20 sie 23:04
Mila: emotka widzę, że kolega Saizou działa.
20 sie 23:06