matematykaszkolna.pl
Równanie Sowa: Potęga o dowolnym wykładniku wymiernym Sprawdz że równanie xy=yx jest spełnione przez liczby
 1 
x=(1+

)k
 k 
 1 
y=(1+

)k+1 gdzie k oznacza dowolna liczbe naturalną
 k 
15 sie 16:42
Maciess: Generalnie w zadaniu chodzi o to, żebys pod x i y podstawił to co ci podali (wyrazenia z k). W wyniku jakis przekształcen powinienes otrzymac rownosc, tj lewa strona równa prawej. Czy sprobowałes tak to zrobic i tutaj gdzies napotykasz problem? Jesli tak to wstaw obliczenia
15 sie 17:06
Sowa: Powiem szczerze nie wiem jak to policzyć
15 sie 17:29
Maciess: Ale w którym miejscu napotykasz problem? Czy masz podstawione wartosci do równania i problem jest w przekształceniach? Jesli tak to niestety trzeba sie troche cofnąc i pocwiczyc proste operacje na potęgach. No czarodziejem nie jestem, a wrzucanie tego rozwiązania troche mija się z celem. Wrzuc fotke obliczeń to postaram się pomoc emotka
15 sie 17:34
wredulus_pospolitus: a = (1 + 1/k) wtedy: x = ak y = ak+1 xy = yx −−−> loga (ak)y = loga (ak+1)x −−−> k*y = (k+1)*x −−−>
 ak+1 k+1 1 
−−−> k*ak+1 = (k+1)*ak −−−>

=

−−−> a = 1 +

 ak k k 
więc teraz piszemy 'od końca do początku' dopisując wszelkie twierdzenia z których korzystamy po drodze ... i mamy dowód
15 sie 17:35
Sowa: Wredulus . Jeszce nie miałem funkcji wykładniczej i logarytmicznej (ale bardzo dziękuje pózniej się przyda) Maciess . Tak . problem polega na przekształceniu . (a+b)2= wiem (a+b)3= wiem (a+b)4= wiem (a+b)5= wiem Natomiast jeśli mam do potęgi (k) to nie bardzo wiem jak to napisać Pojęcie o potęgowaniu mam Może chociaż zaczniesz to xy
15 sie 17:46
wredulus_pospolitus: to zauważ, że: y = x*a oraz oczywiście x = ak ; y = a*ak xy = xx*a = ak*ak*a yx = (a*x)x = ax * xx = aak * ak*ak = aak(1 + k)
 1 
zauważmy, że: k * a = k * (1 +

) = k+1
 k 
c.n.w. zrobiłem małe przeskoki przy korzystaniu z własności potęg: (ab)c = ab*c ab * ac = ab+c mam nadzieję, że sobie poradzisz przy analizowaniu rozwiązania
15 sie 17:57
wredulus_pospolitus: można też 'na chama' bez podstawiania ... ale ja jestem zbyt leniwy, żeby się bawić w takie ciapcianie się zapisami.
 k+1 
Jeżeli jednak tak chcesz zrobić to tylko zasugeruję (1 + 1/k) zapisać jako

i na tym
 k 
działać.
15 sie 17:59
Sowa: Dziękuje na razie Będe próbował ,
 k+1 (k+1)k 
Wtedy (

)k=

 k kk 
Zobacze czy to sie przyda . Jeszce raz dzięki
15 sie 18:21