matematykaszkolna.pl
doświadczenia wieloetapowe Michcio: Rzucamy monetą tak długo aż dwa razy z rzędu wypadanie orzeł. Oblicz prawdopodobieństwo zakończenia doświadczenia po nie więcej niż 4 rzutach. Odpowiedz to ½ a mi wyszło ⅓. Zdarzenia sprzyjające to O,O R,O,O O,R,O,O i R,R,O,O. Wszystkich według mnie jest 12. Te 4 wyżej i O,R,O,R O,R,R,O O,R,R,R R,O,R,O R,O,R,R R,R,O,R R,R,R,R R,R,R,O
4 cze 20:51
wredulus_pospolitus: możliwości: O,O, ... cokolwiek R,O,O,... cokolwiek R,R,O,O O,R,O,O
 4+2+1+1 8 
P(A) =

=

= 0.5
 24 16 
4 cze 21:19
Michcio: Myślałem że jak już wylosujemy dwa orły od razu to będzie od razu doświadczenie skończone, czyli już dalej nie będziemy rzucać.
4 cze 21:24
. : Bo nie rzucamy, ale trzeba odpowiednio wtedy zdarzenia policzyć (a raczej wypisać tak aby wszystkie miały taka sama szanse zaistnienia)
4 cze 21:39
. : Szansa wystąpienia O, O i koniec jest o wiele większą niż O, R, O, R A Ty przyjmujesz je jako tak samo prawdopodobne zdarzenia
4 cze 21:41
Michcio: Faktycznie, bo dwa orły to ¼ a O,R,O,R 1/16. Dlatego w moim rozumowaniu jest błąd.
4 cze 22:06
wredulus_pospolitus: I właśnie z tego powodu lepiej jest rozpisać zdarzenia elementarne tak, aby każde z nich miało taką samą szansę zaistnienia. Stąd też te dwa przypadki z 'cokolwiek'
4 cze 22:47